Blisko 2 mln zł na termomodernizację i remont dachu w Polanowie

gmina Polanów
Autor: materiały prasowe gmina Polanów

Gmina Polanów otrzymała 1,5 mln zł na termomodernizacje budynków jednorodzinnych oraz ponad 330 tys. zł na remont Polanowskiego Ośrodka Kultury i Sportu. Środki przekazał Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego.

Blisko 1,5 mln zł otrzymała gmina Polanów na termomodernizację budynków jednorodzinnych. Środki pozwolą na remont 25 domków i pochodzą z Zachodniopomorskiego Programu Antysmogowego. Samorząd otrzymał dofinansowanie, a teraz mieszkańcy będą składać wnioski o pomoc finansową w dociepleniu swoich domów, wymianie okien, drzwi lub pieców.

Termomodernizacja może być częściowa lub całościowa. Zakres prac budowlanych może obejmować izolację cieplną ścian w tym wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, izolację stropu i podłogi, w tym dachu oraz likwidację źródła ciepła opartego o spalanie węgla, czyli pieca lub kotła węglowego. Nie jest możliwe przeprowadzenie samej termomodernizacji budynku bez likwidacji źródła ciepła.

Zakres prac, które będzie należało wykonać w danym obiekcie, wskaże audyt energetyczny, przeprowadzony przez zewnętrznego audytora. W zależności od zakresu robót można otrzymać maksymalnie 25 lub 50 tys. zł. Nabór wniosków rozpocznie się na początku przyszłego roku. Wsparcie może otrzymać każdy z gminy Polanów, zamieszkujący w domu jednorodzinnym lub maksymalnie dwu lokalowym.

Termomodernizacja budynków w gminie Polanów to kolejny projekt realizowany w ramach Zachodniopomorskiego Programu Antysmogowego. Dotychczas z samorządami podpisano 22 umowy o dofinansowanie na łączną kwotę ponad 30 mln zł.

To nie koniec dobrych wiadomości dla mieszkańców Polanowa. Samorząd Województwa przyznał też środki na przebudowę dachu Polanowskiego Ośrodka Kultury i Sportu. To bardzo potrzebna inwestycja, ponieważ od kilku lat dach przecieka w wielu miejscach. Koszt remontu dachu budynku to ponad 330 tys. zł. Wsparcie wyniesie 167 tys. zł.