Cmentarz komunalny w Koszalinie będzie większy

2023-11-24 14:11
Cmentarz w Koszalinie
Autor: Magda Wanowska-Miksa Cmentarz w Koszalinie

Cmentarz komunalny w Koszalinie będzie większy. Tak zdecydowali miejscy radni podczas wczorajszej sesji. Decyzję podjęli jednogłośnie. Do koszalińskiej nekropolii zostanie przyłączona działka o powierzchni 9 hektarów od strony ul. Sarzyńskiej.

Powiększenie cmentarza to niezbędny krok, ponieważ miejsca na dotychczasowym terenie wystarczy tylko na kilka najbliższych lat.

-Wyliczyliśmy, że  gdyby cmentarz nie uległ powiększeniu, to nasze zasoby wystarczą góra na cztery lata.  Na starej części cmentarza praktycznie nie ma już możliwości chowania osób, zostaje jeszcze  nowa część, ale ta też już jest w dużej mierze zajęta

-mówi Robert Szank, wiceprezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Koszalinie, która zarządza cmentarzem. Zagospodarowanie nowego terenu rozpocznie się w przyszłym roku. Wówczas okaże się, czy powstaną tam kolumbaria czy tylko miejsce na nagrobki tradycyjne.

Dyrektor wydziału gospodarki komunalnej koszalińskiego magistratu Bożena Bajdalska-Kurlanda przekazała, że zgodę na rozszerzenie nekropolii wydał decyzją z 20 października 2023 r. państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Koszalinie. Dodała, że pod rozbudowę cmentarza wskazana została zgodnie z jej przeznaczeniem w miejscowym planie przestrzennego zagospodarowania działka miejska o pow. ponad 9,5 ha przylegająca do nowej części nekropolii (teren między torami kolejki wąskotorowej a ul. Sarzyńską).

Obecnie powierzchnia cmentarza komunalnego wynosi 29,5 ha, po jego powiększeniu sięgnie ona 39 ha.

Bajdalska-Kurlanda zaznaczyła, że miasto ma w planach dalsze pozyskanie gruntu w celu rozbudowy cmentarza komunalnego. Rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Koszalinie Robert Grabowski uściślił, że chodzi o kolejne 16 ha gruntu rolnego, który obecnie jest w rękach prywatnych i pozyskanie tego terenu będzie wiązać się z jego wykupem przez miasto.

Radni w dyskusji nad uchwałą apelowali do prezydenta Koszalina o rozważenie utworzenia przystanku komunikacji miejskiej przy ul. Kamieniarskiej, by osobom niezmotoryzowanym skrócić drogę do nowej części cmentarza.

Koszaliński cmentarz komunalny istnieje od 1897 r. Roczna liczba pochówków waha się między 1500 a 1700.

PAP

Listen to "Robert Szank, wiceprezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Koszalinie" on Spreaker.