„Dobry posiłek” serwują w słupskim szpitalu

2023-12-05 11:31
W słupskim szpitalu pacjenci mogą się najeść do syta
Autor: WSzS w Słupsku/Paulina Kawalec W słupskim szpitalu pacjenci mogą się najeść do syta

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku przystąpił do programu pilotażowego "Dobry posiłek w szpitalu" wprowadzonego przez Ministerstwo Zdrowia. Głównym celem programu jest poprawa jakości żywienia, które jest integralnym elementem leczenia szpitalnego pacjentów.

Dzięki założeniom programu w diecie pacjenta pojawiły się dwa, a nawet trzy dodatkowe posiłki w ciągu dnia. Na drugie śniadanie pacjenci otrzymują owoce, a także dodano m.in. posiłek nocny, który podawany jest o godzinie 20.00. Znacząco zwiększył się udział warzyw i owoców w posiłkach. Pacjenci, co istotne, mają możliwość również skorzystania z konsultacji z dietetykiem.

Zgodnie z wytycznymi ministerialnymi na internetowej stronie szpitala codziennie (dni robocze) publikowane są jadłospisy oraz zdjęcia minimum 2 przygotowywanych posiłków. Program ma za zadanie zwiększenie dostępności porad żywieniowych w szpitalu oraz wdrożenie optymalnego modelu żywienia pacjentów przebywających w szpitalach.

– Cieszymy się, że naszemu szpitalowi udało się przystąpić do programu, który dofinansowuje posiłki w szpitalach, bo zapewnienie odpowiedniego poziomu wyżywienia zwiększa szanse na szybszy powrót pacjentów do zdrowia – mówi Andrzej Sapiński, prezes Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku.

– Każdego dnia nasz personel serwuje pacjentom ok. 350 – 360 posiłków przygotowanych zgodnie z wytycznymi programu „Dobry posiłek w szpitalu”. Pierwsze sygnały od pacjentów są pozytywne i mamy nadzieję, że nasi pacjenci będą szybciej wracać do zdrowia dzięki smacznym i pożywnym posiłkom – zauważa Anetta Barna – Feszak, wiceprezes Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku.

Program „Dobry posiłek w szpitalu” wprowadziło rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 25 września 2023 r. dotyczącego edukacji żywieniowej oraz poprawy jakości żywienia w szpitalach. W szpitalu w Słupsku program został wdrożony od 23 listopada. Ministerstwo Zdrowia zaplanowało, by pilotaż zakończył się 30 czerwca przyszłego roku. Po tym czasie będzie oceniany i na tej podstawie zapadnie decyzja o wprowadzeniu programu na stałe.