Jaki będzie połczyński sukiennik?

2023-03-02 13:59
połczyński sukiennik
Autor: materiały prasowe

Zakończył się nabór prac konkursowych w ramach Ogólnopolskiego Konkursu na projekt rzeźby ,,Sukiennik Szwajcarii Połczyńskiej''. Wpłynęło kilkanaście prac z całej Polski.

Sukiennik to postać nieodłącznie związana z tożsamością historyczną Połczyna-Zdroju, jako uzdrowiska. Związana jest w nim legenda, jak to dawno temu, „w ostatnim dniu Zielonych Świątek wyruszył na spacer miejscowy sukiennik, żeby wygrzać się na słońcu i przy okazji obejrzeć nowe źródło, o którym wieść dotarła do miasta. Gdy stanął nad strumieniem, zaczerpnął wody źródlanej i napił się. Pijąc wodę z dłoni przy okazji przemył chore oczy, a że nie grzeszył zgrabnością, wpadł chorą stopą do błota. Nazajutrz odczuł widoczną poprawę schorzałych oczu i nogi. Zachęcił więc do wyprawy nad źródełko swojego gospodarza, rajcę miejskiego, który chorował, i ten także odzyskał zdrowie”.(Źródło: Garczyński Tadeusz, Połczyn-Zdrój i okolice. Przewodnik. Poznań 1977).

Wyniki Konkursu zostaną ogłoszone do dnia 31 marca, konkurs miał na celu głównie promocję marki mikroregionu #SzwajcariaPołczyńska. Docelowo w mieście mają się pojawić niewielkie rzeźby legendarnego połczyńskiego sukiennika, które zainstalowane będą w różnych charakterystycznych miejscach. Każda z nich ma być lekko zmodyfikowana, aby nawiązywać do historii miejsca w którym jest ustawiona. W ten sposób powstanie szlak spacerowy dla turystów i kuracjuszy.