Karlino może wygrać inteligentne przejście dla pieszych

2023-03-02 14:11
przejscie
Autor: materiały prasowe

Karlino bierze udział w konkursie „Inteligentne Przejście”, o wygranej zadecydują sami mieszkańcy, głosując za pośrednictwem strony internetowej.

Jeśli uda się wygrać, to zmodernizowane zostanie przejście przy ulicy Koszalińskiej (obok marketu DINO). Głosować na Karlino mogą wszyscy bez względu na to, gdzie mieszkają. Każdy głos się liczy. Wystarczy wejść na stronę konkursu www.inteligentneprzejscie.pl i postąpić zgodnie z instrukcją. Duże i małe miasta mają równe szanse na wygraną, bo organizatorzy przypisują głosy na każde miasto odpowiednio proporcjonalne do liczby mieszkańców. Głosowanie online potrwa do 28 marca.

Inteligentne przejście wyposażone jest w czujniki ruchu, które wykrywają pieszego już z odległości kilkunastu metrów i natychmiast aktywują świetlną i dźwiękową sygnalizację ostrzegawczą. Specjalny system doświetlania sprawia, że przechodzący są lepiej widoczni dla kierowców. Z kolei sygnały dźwiękowe ostrzegają mniej uważnych pieszych, że zbliżają się do pasów. Takie przejścia działają już w ponad stu miastach w Polsce, a nowe technologie zwiększają bezpieczeństwo. Według statystyk KGP w 2021 roku w Polsce na przejściach dla pieszych doszło do ponad 2 300 wypadków, w których zginęły 153 osoby, a 2275 zostało rannych. Większość z nich miała miejsce jesienią i zimą, kiedy widoczność jest gorsza, szybciej zapada zmrok, a piesi często nie mają odblasków.