Marszałek pisze do ministra w sprawie Słoneczka

2023-03-28 17:32
Ciechocinek szpital dla dzieci
Autor: Mikołaj Kuras dla UMWKP Dziecięcy Szpital Uzdrowiskowy w Ciechocinku został wyremontowany!

Jest odpowiedź na konferencję zorganizowaną przez członków Prawa i Sprawiedliwości.

Marszałek Olgierd Geblewicz pisze do ministra, MSWiA w Kołobrzegu może przejąć leczenie dzieci.

– Od wielu lat podkreślamy, że Szpital Uzdrowiskowy „Słoneczko” w Kołobrzegu jest niedofinansowany przez NFZ i przez to nieatrakcyjny zarówno dla Uzdrowiska „Kołobrzeg”, jak i dla samych dzieci. Skoro politycy PiS publicznie podkreślają znaczenie leczenia uzdrowiskowego dzieci w Kołobrzegu, proponuję, by tę szczytną działalność przejęło Sanatorium Uzdrowiskowe MSWiA - mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. Pismo w tej sprawie trafiło do Ministra Mariusza Kamińskiego i dyrektora sanatorium, Macieja Bejnarowicza -

Do czasu odpowiedzi z MSWiA wstrzymane zostało przekazanie wyposażenia likwidowanego Zespołu Szkół innym placówkom oświatowym. Zarząd Województwa wyraża chęć wsparcia przejęcia lecznictwa uzdrowiskowego dzieci przez resort – dodaje marszałek.

Szpital Uzdrowiskowy „Słoneczko” generował 1 mln zł strat rocznie. Powodem problemów jest malejące z roku na rok zainteresowanie leczeniem dzieci w sanatoriach i jest to tendencja widoczna w całej Polsce. Wobec tych negatywnych trendów do „Słoneczka” przyjeżdżało niewiele ponad 1/3 zakontraktowanych przez NFZ pacjentów. Za tzw. „niedojazdy” uzdrowisko nie otrzymywało zapłaty. Ostatecznie zarząd Spółki podjął decyzję, by nie przystępować do kontraktu na leczenie dzieci. Oznacza to również konieczność likwidacji przyszpitalnej szkoły.

Olgierd Geblewicz zadeklarował, że w razie pozytywnej odpowiedzi ministra Zarząd Uzdrowiska Kołobrzeg S.A. będzie służył pomocą w przygotowaniu niezbędnych dokumentów w celu uruchomienia takiego profilu leczenia. - Jesteśmy także gotowi przekazać zasoby kadrowe, jak i dydaktyczne nowo utworzonej przez Państwa placówce oświatowej – podkreślił marszałek. Po stronie Samorządu Województwa do rozmów na ten temat wskazano Członkinię Zarządu, Annę Bańkowską, marszałek merytorycznie odpowiedzialną za kwestie uzdrowiskowe.

Listen to "wicemarszałek Anna Bańkowska i prezes Uzdrowisk Mateusz Korkuć" on Spreaker.