Mieszkańcy Karlina zapłacą więcej za odbiór odpadów komunalnych

2024-02-01 18:00
Eko-quiz. Wiesz, jak poprawnie segreguje się śmieci?
Autor: Fot. Pixabay.com

Mieszkańcy gminy Karlino zapłacą więcej za odbiór odpadów komunalnych. Stawka została podniesiona o 7 zł i 50 gr od osoby. Wynosi teraz 36 złotych. Zacznie obowiązywać już od lutego. Ostatnia podwyżka dotknęła mieszkańców dwa lata temu. Dlaczego stawka musiała wzrosnąć?

-Stawka, która była utrzymywana przez dwa lata wynosiła 28,50 zł. Przez te dwa lata inflacja poszła naprawdę bardzo wysoko w górę, wzrosły wszystkie koszty związane z jednej strony z samą usługą zbierania i wywozu, ale też ceny paliwa, koszty pracownicze, eksploatacja sprzętu. Niestety, te wszystkie elementy złożyły się na to, że musimy podnieść stawkę o tego poziomu 36 zł od osoby. Ale też warto powiedzieć, że biorąc pod uwagę region, w którym się znajdujemy, to nie mamy najwyższych stawek, mieścimy się w tych stawkach niższych lub średnich

-wyjaśnia burmistrz Karlina Waldemar Miśko.

Roczny koszt zagospodarowania odpadów komunalnych dla gminy Karlino to około 3 mln zł. Zgodnie z prawem kwota ta powinna być w całości pokryta z opłat mieszkańców. W 2023 roku koszty przekroczyły jednak tę sumę i gmina będzie musiała opłacić nadwyżkę, co również przyczyniło się do wzrostu stawek w 2024 roku.

Listen to "Waldemar Miśko, burmistrz Karlina" on Spreaker.