Nowe karetki dla Koszalina, Kołobrzegu i Sławna

2021-09-27 15:32
Nowe karetki WSPR Szczecin
Autor: materiały prasowe Nowe karetki WSPR Szczecin

Nowoczesne ambulanse stacjonować będą też w Szczecinie, w Międzyzdrojach, Nowogardzie, Resku, Dębnie i Drawsku Pomorskim. 10 karetek ma zastąpić wysłużone pojazdy, dodatkowym walorem jest ich profesjonalne wyposażenie.

Flota Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie powiększyła się o 10 nowych ambulansów. Nowe karetki to pojazdy marki Mercedes Benz. Każda wyposażona jest w nowoczesny sprzęt, jak respirator, defibrylator, krzesełko kardiologiczne, pompę infuzyjną czy ssak. Koszt zakupu 10 ambulansów wraz z wyposażeniem wyniósł ponad 6 milionów złotych, z czego wkład własny WSPR w Szczecinie to ponad milion złotych i dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko ze środków w dyspozycji Ministerstwa Zdrowia to ponad 5 milionów złotych. Oprócz nowych karetek zakupiono także 16 tys. masek FFP2 oraz prawie 4 tysiące kombinezonów ochronnych. Oficjalne przekazanie ambulansów odbyło się 25 września 2021 roku, do pracy ambulanse wyjadą 1 października.

- Te karetki to mobilne jednostki intensywnej terapii na najwyższym europejskim poziomie – mówił Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski. – Z jednej strony pozwolą szybko dotrzeć do pacjenta i nieść pomoc, a z drugiej wpłyną na komfort ludzi, którzy tę pomoc niosą. Dzięki tym karetkom ta praca będzie mogła być choć trochę lżejsza i łatwiejsza.

Nowe ambulanse zastąpią te najbardziej wyeksploatowane i najstarsze jeżdżące w systemie na terenie województwa zachodniopomorskiego. Trafią do 9 filii Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego – dwie stacjonować będą w Szczecinie, a pozostałe pojechały do Międzyzdrojów, Nowogardu, Reska, Kołobrzegu, Koszalina, Dębna, Drawska Pomorskiego i Sławna. Mieszkańcy regionu będą mogli je rozpoznać po żółtym kolorze karoserii – kolor ten jest zgodny z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, które wskazują, że od stycznia 2028 roku wszystkie ambulanse funkcjonujące w Systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego mają mieć ujednolicony żółty kolor karoserii i oznakowanie.