Nowe odcinki Trasy Pojezierzy Zachodnich w okolicy Szczecinka i Czaplinka

2023-02-02 11:11
trasa
Autor: materiały prasowe

Rozpoczyna się budowa kolejnego odcinka rowerowej Trasy Pojezierzy Zachodnich. Zachodniopomorski Zarząd Dróg i transportu przekazał plac budowy wykonawcy. Tym razem budowane będą nowe odcinki w okolicach Szczecinka i Czaplinka.

Będzie to dziewiąty etap tego projektu. Po budowie odcinków zachodniej i centralnej części szlaku czas na odcinki na wschodzie województwa. Trasa ma przebiegać z zachodu na wschód przez pas zachodniopomorskich Pojezierzy. Będzie łącznikiem między siecią tras niemieckich oraz trasami budowanymi w województwie pomorskim.

Pierwszy z odcinków budowanych przez ZZDW powstał w 2018 r. Był to odcinek Siekierki-Trzcińsko Zdrój. Później budowane były odcinki między Myśliborzem, Barlinkiem i Choszcznem. Projekt wchodzący do realizacji to kilka kolejnych, odrębnych odcinków w gminach: Czaplinek, Borne Sulinowo, Szczecinek oraz w samym Szczecinku. Połączą one w jeden ciąg już istniejące drogi rowerowe na tym terenie. Nowe odcinki będą miały nawierzchnię bitumiczną i łączną długość blisko 10 km. Pierwsza część projektu składa się z odcinków: Czaplinek-Kołomąt, który powstanie wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 171 oraz Borne Sulinowo – Krągi wzdłuż ul. Wojska Polskiego. Łączna długość tych dwóch odcinków to 5,5 km.

rowery
Autor: materiały prasowe

Odcinek Borne Sulinowo- Krągi okrąża południowo- wschodnią część malowniczego, rynnowego jeziora Pile. Jest to kontynuacja trasy, która powstała w minionym roku na nasypie kolejowym między Łubowem i Bornem Sulinowo. W ciągu tego odcinka mamy już wyremontowany i przystosowany do ruchu rowerowego most nad rzeką Piławą.

Druga część rozpoczynającego się zadania to droga rowerowa na trasie Krągi – Szczecinek. Ta część obejmie cztery różne odcinki: Krągi - Jelonek, Przyjezierze -Jelenino, fragment na terenie Jelenina i ostatni na terenie Szczecinka. Droga rowerowa biegnie wzdłuż, ale pewnym oddaleniu od drogi krajowej nr 20, w dużej części przez tereny leśne i łąkowe. Długość odcinków w tej części to blisko 4,5 km, a odcinków do oznakowania 10,5 km. Wykonawcą będzie firma DOMAR z Tatowa, wartość robót budowlanych ma wynieść ponad 16,9 mln zł. Wszystkie odcinki powinny być gotowe do 14 listopada 2023 r.