Obłóczyny odbyły się w Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie

2021-12-10 13:17
Obłóczyny w koszalińskim seminarium
Autor: Ks. Wojciech Parfianowicz "Gość Niedzielny"

W tym roku strój duchowny przyjęło dwóch kleryków IV roku. Alumni przygotowywali się do tego wydarzenia przez prawie pięć lat formacji.

Dwóch kleryków przyjęło we wtorek (7 grudnia) strój duchowny. Obłóczyny odbyły się w Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie. Alumni przygotowywali się do tego wydarzenia przez prawie pięć lat formacji.

Jak podkreśla rektor seminarium ks. dr Jarosław Kwiecień, od tego momentu klerycy są automatycznie identyfikowani z Kościołem. "Ci sami klerycy, którzy do dzisiaj ubierali się tak, jak inni, teraz będą wyglądali na księży. Zakładając sutannę są automatycznie identyfikowani z Kościołem. Będą ludźmi Kościoła, w sensie prawdziwym, ale także w takim sensie, w jakim ludzie postrzegają Kościół. A więc będą obiektem sądów, jeszcze zanim ktoś pozna ich osoby, ponieważ ludzie myśląc jakoś o Kościele, będą podobnie myśleć o nich. Muszą zgodzić się na taką wersję wydarzeń i przyjąć to"- tłumaczy ks. rektor.

Dla kleryków obłóczyny to radość, ale i wyzwanie. "To jest moment, który wymaga dojrzałości do dawania świadectwa, by nie bać się być z Kościołem identyfikowanym. Kościół, jak cały świat nie jest czarny albo biały. W Kościele jest podobnie. Oprócz "czarnych owiec" i grzechu, jest też mnóstwo dobra i ja chcę o tym dobru świadczyć"- wyjaśnia kl. Szymon Pawluczuk, jeden z obłóczonych.

"Na pewno założenie koloratki wymaga odwagi i jasnego opowiedzenia się za Chrystusem"- dodaje kl. Karol Adamuszek, także z IV roku. "Rzeczywiście dziś sytuacja jest skomplikowana. Trzeba czynić wszystko, żeby sutanna stała się znakiem Bożej obecności w świecie, a nie znakiem grzechu"- dodaje.

W związku z sytuacją epidemiczną, w uroczystości obłóczyn uczestniczyli tylko najbliżsi kleryków z IV roku oraz mieszkańcy seminarium.

Na miejscu był ks. Wojeciech Parfianowicz, a materiał przygotowała Alicja Górska.

Listen to "ks. dr Jarosław Kwiecień, rektor WSD Koszalin" on Spreaker. Listen to "klerycy IV roku Karol i Szymon" on Spreaker.