Ponad 130 mln zł na rozwój transportu publicznego otrzymał powiat słupski

2024-01-26 15:10
Mapa autobusowych linii powiatowych
Autor: materiały prasowe Mapa autobusowych linii powiatowych

Ponad 130 milionów złotych z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych pozyskał powiat słupski. Pieniądze przeznaczone będą na organizację transportu publicznego w ciągu najbliższych 10 lat.

-To jest kwotowo największa umowa, jaką kiedykolwiek miałem przyjemność w imieniu samorządu powiatowego podpisać. To jest gwarancja, że te przewozy będą realizowane na dobrym poziomie. Ciesze się, ponieważ to również daje przewoźnikom inne podejście do prowadzonej działalności, choćby do inwestycji w tabor, a to jest bardzo ważne

-mówi starosta słupski Paweł Lisowski.

Listen to "Paweł Lisowski, starosta słupski cz.1" on Spreaker.

Starostwo powiatowe w Słupsku zajmuje się organizacją transportu publicznego od 5 lat. Starosta podsumował ten czas, jako okres dynamicznego rozwoju, o czym mogą świadczyć statystyki. Od września 2019 roku do grudnia 2023 roku powiat wydał na transport zbiorowy ponad 43 mln zł, pozyskał dofinansowanie w wysokości 26 mln zł z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych, organizował transport we współpracy i przy wsparciu finansowym gmin powiatu, które na ten cel przeznaczyły do końca 2023 roku ponad 5,6 mln zł. Dzięki tym działaniom z przewozów na liniach użyteczności publicznej skorzystało 5,1 mln pasażerów.

Listen to "Paweł Lisowski, starosta słupski cz.2" on Spreaker.

Paweł Lisowski jako sukces wskazał także rozwój taboru. W ostatnich latach powiat kupił 10 nowych autobusów dla spółki PKS Słupsk, której jest udziałowcem, o wartości ponad 11,5 mln zł przy dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych edycja PGR. W ostatnim czasie powiat złożył wniosek na dofinansowanie ze środków unijnych na zakup 15 nowych nisko emisyjnych autobusów hybrydowych.

Listen to "Paweł Lisowski, starosta słupski cz.3" on Spreaker.

W tym roku połączenia na autobusowych liniach powiatowych będą realizowały dwie spółki: PKS Słupsk i firma Nord Express. Umowy już zostały podpisane.