Projekty Laudato Si w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej

grupa wolontariuszy z Ekonoma
Autor: materiały prasowe

Październik to miesiąc, kiedy w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej szczególnie pochylamy się nad encykliką papieża Franciszka „Laudato Si”. Projekty poświęcone dbałości o ziemię i szeroko rozumianej ekologii koordynuje diecezjalna Caritas.

Jednym z nich jest inicjatywa „On Eco” ze Sławoborza. To miejsce, gdzie można przynieść niepotrzebne a dobre jeszcze rzeczy, a w zamian wziąć coś, co nam się jeszcze może przydać. Taka wymiana odbywa się bezpłatnie i daje rzeczom drugie życie. W inicjatywę Laudato Si licznie włącza się młodzież ze szkolnych kół Caritas. Grupa z koszalińskiego „Ekonoma” uczy się szyć na maszynie i przerabia skrawki materiału na ekologiczne torby.

inicjatywa wymiany odzieży ze Sławoborza
Autor: materiały prasowe

Projekt Laudato Si w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej działa od 2019 roku. W ciągu kilkunastu miesięcy powstało prawie 20 projektów szkolnych, parafialnych i lokalnych. Dzięki współpracy Caritas Polska i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, a także działań Caritas diecezjalnej i wolontariuszy udało się stworzyć m.in. Park św. Franciszka w Tymieniu, ogrody parafialne i szkolne w Niemicy, Różewie i Szczecinku. Powstała też internetowa Mapa Zanieczyszczeń Powietrza w diecezji. W szkołach stanęły szafy, dzięki którym uczniowie mogą się wymieniać ubraniami.