Przegląd Piosenki Prawdziwej w piątek w Karlinie

2021-10-13 16:42
Przegląd Piosenki Prawdziwej w Karlinie
Autor: materiały prasowe

To muzyczne wydarzenie ma na celu popularyzację piosenek „Solidarnościowych” oraz uczczenie wydarzeń, które zapoczątkowały w naszym kraju demokratyczne zmiany.

Przegląd Piosenki Prawdziwej - „Solidarność Pokoleń” odbędzie się w Homanit Arenie w Karlinie w tym roku po raz 7. Jest to muzyczne wydarzenie, podczas którego piosenkarze, często amatorzy, wykonują piosenki „Solidarnościowe” , które zabrzmiały podczas jedynego w historii Przeglądu „Zakazane Piosenki”. Przegląd ten odbył się w 1981 roku w gdańskiej Hali „Olivia” w ramach obchodów 1. Rocznicy Porozumień Sierpniowych przez Macieja Zembatego – pomysłodawcę i dyrektora artystycznego przeglądu. Kompozycje zaprezentowane w trakcie festiwalu były prawdą o sytuacji polityczno-gospodarczej kraju pod rządami władzy komunistycznej i poszukiwaniem nadziei na przemiany. Dziś wsłuchując się w utwory z tamtych lat możemy zrozumieć znaczenie zachodzących w Polsce przemian politycznych oraz oddać cześć pamięci ich twórców i wykonawców.

W Karlinie pojawi się jeden artysta, który brał udział w tym historycznym przeglądzie. Będzie to Leszek Wójtowicz, pieśniarz, poeta, bard podziemnej „Solidarności” w latach 80. XX wieku, artysta Piwnicy Pod Baranami. Podczas karlińskiego festiwalu zagra recital z utworami dawnymi oraz tymi najnowszymi.

Przeglądowi towarzyszyć będzie wystawa tematyczna przygotowana we współpracy z Archiwum Państwowym w Koszalinie oraz prezentacja publikacji: Wojewódzki Komitet Obywatelski "Soliarność" w Koszalinie w 1989 r. Dodatkową atrakcją wydarzenia będzie wystawa mundurów milicyjnych, zaprezentowana zostanie też kolekcja rowerów z czasów PRL, a każdy z uczestników będzie mógł się sfotografować w fotobudce. Początek imprezy o godz. 17.00.Patronat medialny Radio Plus Koszalin.