„Przystanek historia” w Koszalinie o elektrowniach jądrowych

2024-04-10 13:55
IPN
Autor: materiały prasowe

Kolejne spotkanie z cyklu "Przystanek Historia" w Koszalinie odniesie się do planów budowy elektrowni jądrowych w Polsce w latach 80-tych i związanych z tym protestów.

18. kwietnia w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej w Koszalinie przy ul. Placu Polonii 1 o godz.17.00 rozpocznie się spotkanie z cyklu "Przystanek Historia" z Michałem Smyczyńskim, ze Stowarzyszenia Elektrownia Jądrowa "Żarnowiec", które zajmuje się badaniem i dokumentowaniem historii polskiej elektrowni jądrowej w Żarnowcu, która nie została nigdy uruchomiona oraz z Jarosławem Jagiełowiczem z Instytutu Pamięci Narodowej Delegatura w Koszalinie, pasjonatem i badaczem katastrofy czarnobylskiej, zajmującym się historią protestów przeciwko budowie elektrowni jądrowych w okresie PRL.

Kanwą spotkania będzie 38. rocznica katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu oraz historia EJ Żarnowiec, która nie została ukończona, okoliczności decyzji o jej budowie, wyborze rozwiązań technicznych i ruchach społecznych oraz protestach, które towarzyszyły powstawaniu obiektu a nasiliły się po wydarzeniach za wschodnią granicą w 1986 roku. Spotkanie poprowadzi Rafał Semołonik z Instytutu Pamięci Narodowej Delegatura w Koszalinie. Organizatorem spotkania jest Instytut Pamięci Narodowej w Szczecinie oraz Koszalińska Biblioteka Publiczna w Koszalinie. Wstęp jest wolny.

Listen to "Rafał Semołonik, IPN Delegatura w Koszalinie" on Spreaker.