Rozpoczyna się budowa nowego dworca PKP w Koszalinie

2023-03-10 15:48
Dworzec PKP w Koszalinie
Autor: Magda Wanowska-Miksa Dworzec PKP w Koszalinie

Będzie supernowoczesny, komfortowy i ekologiczny. Rozpoczyna się budowa nowego dworca PKP w Koszalinie. Polskie Koleje Państwowe S. A. przekazały dziś plac budowy wykonawcy. Pierwszym zadaniem będzie organizacja placu budowy i przygotowanie dworca tymczasowego, do którego zostanie przeniesiona obsługa podróżnych na czas inwestycji.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, koszaliński poseł Prawa i Sprawiedliwości Paweł Szefernaker, powiedział, że to ukoronowanie kilkunastu lat oczekiwań mieszkańców na nową wizytówkę miasta:

Listen to "Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, koszaliński poseł Prawa i Sprawiedliwości" on Spreaker.

Krzysztof Golubiewski, członek zarządu PKP podkreślił, że koszaliński dworzec to jeden z najciekawszych projektów architektonicznych, które obecnie PKP realizuje:

Listen to "Krzysztof Golubiewski, członek zarządu PKP" on Spreaker.

Nowy obiekt będzie lekką konstrukcją z przeszkoloną elewacją i ażurowym dachem. Zaprojektowano otwarty pasaż – poczekalnię letnią z trójkątnymi siedziskami z betonu architektonicznego, będącą jednocześnie przejściem do tunelu na perony. Na wysokości piętra wyeksponowane będą oryginalne, zachowane ściany dworca z sgraffito z 1962 roku autorstwa artystów plastyków Zawojskich ze Szczecina. Będzie ono, podobnie jak cała elewacja dworca, podświetlone nocą.

Przestrzeń dworca będzie się składać z części pasażerskiej i handlowej, które podzieli otwarty, ale zadaszony pasaż prowadzący na perony. W części pasażerskiej, na parterze, będzie hol kasowy z poczekalnią. Ściany zostaną wykończone betonową okładziną w kolorze popielatym, posadzka natomiast zostanie wykonana z lastryko. W holu będą cztery okienka kasowe, gabloty z rozkładami jazdy oraz elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. W części handlowej na parterze będą się mieściły: pasaż handlowy złożony z siedmiu lokali, a także toalety. Na piętrze znajdzie się siedziba Straży Ochrony Kolei oraz pomieszczenia biurowe dla spółek kolejowych.

Na dachu budynku, jak podano w komunikacie, będzie miejsce dla 130 paneli fotowoltaicznych. Dworzec zostanie wyposażony w energooszczędne oświetlenie oraz system inteligentnego zarządzania budynkiem. Przy frontowej fasadzie zamontowane zostaną stojaki na rowery, natomiast przy elewacji południowej - dwa miejsca postojowe dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami i samochodów elektrycznych, a przy północnej – zatoczka typu "kiss and ride".

-Na czas budowy dworca, zorganizowany zostanie dla podróżnych dworzec tymczasowy. Będzie się mieścił w lokalu w tunelu pod aleją Armii Krajowej, udostępnionym przez miasto. Podróżni znajdą w nim poczekalnię oraz kasy biletowe

-powiedziała inżynier Katarzyna Kalk, przedstawicielka firmy z Bydgoszczy, która zajmuje się przebudową koszalińskiego dworca.

Listen to "inż. Katarzyna Kalk, przedstawiciel wykonawcy inwestycji" on Spreaker.

Podróżni cieszą się z remontu dworca, bo ten obecny nie spełnia ich oczekiwań.

Listen to "Podróżni o dworcu" on Spreaker.

Rozbiórka i budowa nowego dworca w Koszalinie to koszt blisko 44 mln złotych. Ma być gotowy pod koniec przyszłego roku.