Rusza Eko-Strażak i nowa edycja programu Remiza

2023-03-24 14:17
strażak
Autor: materiały prasowe

Nowoczesny sprzęt i wyposażenie trafi do zachodniopomorskich Ochotniczych Straży Pożarnych. Właśnie ogłoszono nabór wniosków w ramach nowego programu Eko-Strażak i IV edycji programu Remiza.

Ochotnicze Straże Pożarne w nowym programie Eko-Strażak mogą starać się o dotację do 90 procent kosztów (maksymalnie 50 tysięcy złotych na jednostkę) na zakup sprzętu i środków ochrony indywidualnej. To między innymi drony z kamerą termowizyjną, zestawy narzędzi akumulatorowych, kamery termowizyjne, szafki magazynowe i ubraniowe, systemy odprowadzania spalin, pralnice do ubrań służbowych, detektory oraz mierniki wielo- i jednogazowe. Eko-Strażak to uzupełnienie programu Mały Strażak. Budżet to 3 miliony złotych. Jednostki OSP mogą składać wnioski do biur Funduszu w Szczecinie i Koszalinie do 26 maja 2023r.

Od 24 marca można też składać wnioski w programie Remiza. To rozwiązanie, które pozwala jednostkom OSP i samorządom uzyskać dofinansowanie na termomodernizację remiz, użytkowanych przez Ochotnicze Straże Pożarne. Poziom wsparcia w formie dotacji to 90 procent (maksymalnie 40 tysięcy złotych na jednostkę), a budżet IV edycji programu to 800 tysięcy złotych. Środki można przeznaczyć na poprawę efektywności energetycznej, w tym m.in. drenaż przy osuszaniu fundamentów, modernizację dachu, wymianę okien i bram garażowych, montaż nowego źródła ciepła, przyłączenie do sieci ciepłowniczej lub gazowej, instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła, a także energooszczędnego oświetlenia.

Wsparcie dla OSP w Ogólnopolskim Programie Finansowania Służb Ratowniczych. Program Duży Strażak umożliwia uzyskanie wsparcia na zakup wozów ratowniczo-gaśniczych. W tym roku takie pojazdy trafią do 24 jednostek z regionu, m.in. Polanowa, Człopy, Sieciemina i Węgorzyna. Fundusz wspiera Ochotnicze Straże Pożarne także w ramach programu Mały Strażak, który umożliwia sfinansowanie zakupu sprzętu i wyposażenia, niezbędnego w akcjach ratowania zdrowia i życia. Do 31 marca potrwa nabór w ramach VII edycji, której budżet to 2,2 mln zł.