Ruszyła kampania społeczna „Koszalińska szkoła przyjazna dla autyzmu”

2023-11-20 14:57
Inauguracja kampanii „Koszalińska szkoła przyjazna dla autyzmu”
Autor: Magda Wanowska-Miksa Inauguracja kampanii „Koszalińska szkoła przyjazna dla autyzmu”

Fundacja „Zdążyć z Miłością” ruszyła z kampanią społeczną „Koszalińska szkoła przyjazna dla autyzmu”. Celem jest szerzenie wiedzy na temat spectrum, z którym zmaga się coraz więcej osób. W szkołach ponadpodstawowych w Koszalinie fundacja organizuje spotkania z osobą w spektrum autyzmu Kacprem Rudakiem, który jest uczestnikiem, a w przyszłości będzie pracownikiem ds. Szkoleń, tworzonego przez Fundację Zakładu Aktywności Zawodowej w Koszalinie.

Kacper Rudak jest absolwentem studiów magisterskich z pedagogiki oraz studiów inżynierskich i magisterskich z Inżynierii Środowiska na Politechnice Koszalińskiej. W szkołach opowiada uczniom o tym, z czym musi się zmagać na co dzień. Jako samorzecznik przedstawia ścieżkę rozwoju, ponieważ chce pomagać i nieść nadzieję osobom z autyzmem i zespołem Aspergera.

-Głównie opowiadam o spektrum autyzmu ze swojego doświadczenia życiowego, ze swoich trudności, ale także zalet. Myślę, że takie poznanie osoby w spektrum autyzmu bardziej trafi do młodzieży niż to, co jest napisane w encyklopediach. Też staram się dodać odwagi uczniom i uczennicom ze spektrum autyzmu, żeby umieli poprosić o pomoc

-mówi Kacper Rudak. Dzięki jego wykładom, uczniowie dowiedzą się, jak mogą wspierać kolegów w spektrum autyzmu. Być może wpłynie to na większą tolerancję i integrację osób autystycznych z grupą.

Natomiast członkinie fundacji Zdążyć z Miłością podczas spotkań w szkołach zwracają uwagę na to, że potrzeba utworzenia ZAZ w Koszalinie jest niezbędna, gdyż tak wiele osób z niepełnosprawnościami, w tym ze spektrum autyzmu, czeka na stworzenie przyjaznego miejsca pracy, gdzie będą mogli się realizować zawodowo i społecznie.

Spotkanie inaugurujące kampanię odbyło się w II LO im. Władysława Broniewskiego w Koszalinie. Zaplanowane są spotkania jeszcze w 9 koszalińskich szkołach ponadpodstawowych. Fundacja planuje w przyszłości rozszerzyć akcję o klasy 7 i 8 w szkołach podstawowych.

Listen to "O kampanii „Koszalińska szkoła przyjazna dla autyzmu”" on Spreaker.