Skwer prof. Jana Filipkowskiego w Koszalinie

2021-10-01 17:03
amfiteatr w Koszalinie
Autor: materiały prasowe

Zakończono działania inwestycyjne projektu „Park rekreacyjno-kulturowy w Neubrandenburgu i Koszalinie”. W 2016 roku miasta partnerskie Neubrandenburg i Koszalin złożyły wspólny projekt mający podnieść i uatrakcyjnić dziedzictwo kulturowe. Dzięki tej współpracy udało się przeprowadzić gruntowną modernizację amfiteatru, która trwała od 2019 do 2021 roku.

Odnowiony amfiteatr ma ponad 4 tys miejsc, w środku obiektu znajduje się mała sala widowiskowo-multimedialna która stanowi też część wystawową. Na piętrze do dyspozycji artystów jest 8 garderób, sala multimedialna i sale prób. Projekt przebudowy wraz z wyposażeniem kosztował 43 miliony złotych, dofinansowanie pochodziło z programu Interreg – ponad 12 mln zł, do tego wsparcie rządowe to ponad 8 mln zł, z budżetu Koszalina wydano na ten cel ponad 21 milionów złotych.

przekazanie tablic pamiątkowych
Autor: materiały prasowe

Niewątpliwie symbolem koszalińskiego amfiteatru, rozpoznawalnym nie tylko w Polsce ale i na świecie jest dach, zaprojektowany przez prof. Jana Filipkowskiego. I dziś oddano mu hołd, nazywając jego imieniem skwer przy amfiteatrze. Wcześniej, w maju, koszalińska Rada Miasta jednogłośnie poparła uchwałę w tej sprawie.

skwer prof. J. Filipkowskiego
Autor: materiały prasowe

Profesor Jan Filipkowski urodził się w 1929 roku w Buszkowie koło Bydgoszczy, zmarł w 2021 roku w Koszalinie. Polski inżynier budownictwa, profesor i rektor Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Koszalinie (obecnie Politechnika Koszalińska). Był współtwórcą przekrycia amfiteatru koszalińskiego.