Słupska chirurgia operuje już robotem

2024-02-21 14:42
robot onko
Autor: materiały prasowe

Pierwsze operacje w zakresie chirurgii onkologicznej przeprowadzili lekarze na oddziale chirurgicznym ogólnym, chirurgii onkologicznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. Po urologii, to już drugi oddział słupskiego szpitala, który używa do operowania roboty chirurgiczne.

Pierwsze operacje przeprowadził chirurg Michał Duszewski w asyście chirurga Tomasza Wawrowskiego, pod okiem doświadczonego w chirurgii robotycznej specjalisty dr. n. med. Krzysztof Kasei, chirurga Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej w Szczecinie.

- To był duży zabieg u pacjenta obciążonego z nisko umiejscowionym w odbytnicy guzem. Operacja tego typu z wykorzystaniem systemu robotycznego jest szczególnie dobrze widziana, bo wszystkie zalety tego systemu są wykorzystywane – zaznacza dr Kaseja. - U operowanego pacjenta mieliśmy do czynienia z wąską męską miednicą i nisko umiejscowioną zmianą, a przez zastosowanie robota możemy mieć doskonałe uwidocznienie pola operacyjnego i świetne narzędzia do dyspozycji. Dzięki temu operacja jest bardzo dobrze znoszona przez chorych onkologicznie i jest pewniejsza niż jakakolwiek znana nam do tej pory metoda – podkreśla dr Kaseja.

Jak zaznaczają specjaliści, operacje robotyczne są dłuższe niż operacje przeprowadzane metodą otwartą, ale są także o wiele bezpieczniejsze dla chorych, lepiej przez nich tolerowane, z lepszymi wynikami odległymi. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku od ponad roku zaczął wprowadzać robotyzację do zabiegów chirurgicznych. Pod koniec ubiegłego roku urządzenie zostało zakupione, a po przeprowadzeniu szkoleń personelu w tym roku rozpoczęły się pierwsze zabiegi robotyczne.

- Zakładamy, że zabiegi na jelicie grubym, zwłaszcza dotyczące odbytnicy, lewej połowy jelita grubego, będą wykonywane od teraz już tylko metodą robotyczną. Tak, jak od miesiąca zabiegi w obrębie prostaty wykonywane są przez naszych kolegów z oddziału urologicznego tylko przy pomocy robota chirurgicznego – mówi dr n. med. Jarosław Feszak, ordynator Oddziału Chirurgicznego Ogólnego i Chirurgii Onkologicznej, przewodniczący szpitalnego Zespołu ds. Robotyki. - Robotyzacja ma poprawić wyniki chirurgicznego leczenia onkologicznego. Użycie robotów daje szereg korzyści: leczenie jest dokładniejsze, następuje mniejsza utrata krwi, jest mniejsza inwazyjność i szybszy powrót do aktywności i spożywania normalnych pokarmów, ewentualnie powrót do leczenia skojarzonego w zależności od zaawansowania nowotworu – informuje dr Feszak.

Łączny koszt zakupu robota operacyjnego Da Vinci Xi dla słupskiego szpitala wyniósł prawie 13 milionów złotych, to koszt robota, stołu operacyjnego, aplikacji i 30 zestawów narzędzi chirurgicznych oraz zakupu myjni i dezynfekatora, oraz sterylizatora niskotemperaturowego. Zakup robota operacyjnego nie byłby możliwy bez wsparcia Samorządu Województwa Pomorskiego, który przeznaczył na ten cel ponad 12 mln zł.

Listen to "dr Krzysztof Kaseja i dr Jarosław Feszak" on Spreaker.