Szpital Wojewódzki w Koszalinie zaprasza na bezpłatną mammografię

2024-05-28 17:12
mammografia
Autor: materiały prasowe

Większa grupa pań może skorzystać z bezpłatnej mammografii, którą realizuje m.in. Szpital Wojewódzki w Koszalinie.

Teraz większa grupa pacjentek może raz na dwa lata skorzystać z darmowej mammografii bez skierowania. Przychodnia Onkologiczna Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie, przy ul. Orlej 2, zaprasza panie w wieku 45 – 74 lata. Wystarczy zadzwonić i umówić się na badania. Na podstawie decyzji Ministra Zdrowia granica wieku uprawnionych do mammografii bez skierowania została przesunięta i dzięki temu z badań mogą korzystać panie w wieku 45 – 74 lata. Aby umówić się na badanie wystarczy zadzwonić do Przychodni pod numer: 94 346 00 18 albo 94 346 00 33, w godzinach 8 – 14, od poniedziałku do piątku i umówić się na dogodny termin, a następnie zabrać ze sobą dowód osobisty i wcześniejsze zdjęcia mammograficzne. Szpitalna Przychodnia Onkologiczna w Koszalinie realizuje badania z wykorzystaniem nowoczesnego mammografu cyfrowego. Badanie nie jest bolesne, trwa chwilę, po wszystkim pacjentka otrzymuje płytę z opisem.

Do badań zachęca lek. med. Mariusz Kwiatkowski, Koordynator Oddziału Dziennego Chemioterapii w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie i Kierownik Przychodni Onkologicznej Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie. - Powinniśmy się badać, gdy czujemy się zdrowi — mówi Kierownik Przychodni Onkologicznej. - Wiele kobiet mammografii i innych badań nie robi, bo boi się, że te coś wykażą. Tymczasem im szybciej postawimy diagnozę, tym większa szansa, że szybciej wrócimy do normalnego życia. Warto też pamiętać o regularnym samobadaniu piersi, które należy wykonywać raz w miesiącu. Rozpoznanie na wczesnym etapie choroby nowotworowej piersi daje prawie 100 procent pewności całkowitego wyleczenia.

Listen to "Małgorzata Koszur, rzecznik NFZ i dr Mariusz Kwiatkowski ze Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie" on Spreaker.