W Karlinie wybrzmiały piosenki „solidarnościowe”

2021-10-18 15:21
Przegląd Piosenki Prawdziwej
Autor: Magda Wanowska-Miksa Przegląd Piosenki Prawdziwej w Karlinie odbył się po raz 7.

Po raz 7. w Homanit Arenie odbył się Przegląd Piosenki Prawdziwej. Jest to wydarzenie muzyczne, które nawiązuje do jedynego Przeglądu Piosenki Prawdziwej zorganizowano w 1981 roku w gdańskiej Hali „Olivia” w ramach obchodów 1. Rocznicy Porozumień Sierpniowych.

Podczas przeglądu dziewięcioro muzyków-amatorów wykonało piosenki „solidarnościowe”, jedne znane bardziej, drugiej mniej, ale wszystkie z wartościowym tekstem, obrazujące walkę z komuną i początek demokratycznych zmian w kraju.

Przegląd ponownie uświetnił swoją obecnością i recitalem Leszek Wójtowicz, artysta krakowskiej „Piwnicy pod Baranami”, który brał udział w przeglądzie w Gdańsku. Wspominając festiwal, podkreśla, że najpiękniejsze było jego pokłosie. Ludzie przegrywali tamte piosenki i słuchali ich w czasie stanu wojennego, a one dodawały im otuchy. Artysta uważa, że niektóre piosenki brzmią tak, jakby były napisane wczoraj. Wymienia tutaj chociażby utwór „Moja Litania” (posłuchaj piosenki), za który został nagrodzony na festiwalu w Opolu w 1980 roku.

przegląd
Autor: Magda Wanowska-Miksa Przegląd Piosenki Prawdziwej to lubiane przez mieszkańców wydarzenie. Publiczność jak zwykle dopisała.

Przegląd, jak zwykle zgromadził liczną publiczność. Obecni byli nie tylko mieszkańcy gminy Karlino, ale także okolicznych miejscowości. Przeważały osoby starsze, które mają silny emocjonalny stosunek do lat 80-tych. Jak mówią, przyszły pośpiewać i posłuchać mądrych piosenek, a także powspominać minione czasy.

sklep PRL
Autor: Magda Wanowska-Miksa Poczuć klimat lat 80-tych pomógł sklep stylizowany na tamte czasy.

Przeglądowi towarzyszyła wystawa mundurów milicyjnych, kolekcja rowerów z czasów PRL oraz sklep i poczęstunek, przypominający czasy minione.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowało Radio Plus.

Słuchaj Radio Plus Koszalin na Spreaker.