W Kołobrzegu znowu będą recytować Herberta

2021-09-15 16:33
Herbertiada 2021
Autor: materiały prasowe

XXII Ogólnopolski Przegląd Twórczości Zbigniewa Herberta rozpocznie się jutro w Regionalnym Centrum Kultury. Wrześniowa odsłona „Herbertiady” skierowana jest głównie do młodzieży uczęszczającej do szkół średnich, a celem jej jest szerzenie wiedzy o autorze i jego twórczości.

Tradycyjnie pierwszego dnia „Herbertiady” odbędą się warsztaty recytatorskie dla uczniów szkół średnich. 15 osób spotka się w Ognisku Pracy Pozaszkolnej z prowadzącą warsztaty aktorką Agata Piotrowską- Mastalerz. Będą to nie tylko uczestnicy konkursu recytatorskiego, który odbędzie się kolejnego dnia „Herbertiady”, ale także młodzież, która chce podnieść swój kunszt recytatorski.

W piątek przedpołudniem w małej sali teatralnej kołobrzeskiego Regionalnego Centrum Kultury rozpocznie się konkurs recytatorski. W tym roku szesnaścioro młodych osób zmierzy się z utworami Zbigniewa Herberta.

-Do udziału w konkursie zgłosili się głównie uczniowie ze Szczecina i Kołobrzegu. Młodzież wybiera przeważnie te najbardziej znane utwory, ale niektórzy podchodzą bardzo ambitnie i szukają głębiej, wtedy najczęściej sięgają po fragmenty prozy. Każda edycja jest inna i trudno znaleźć jakieś prawidłowości w doborze utworów Herberta – mówi Katarzyna Pechman, dyrektor artystyczna festiwalu.

RCK w Kołobrzegu- tutaj odbywa się Herbertiada.
Autor: Regionalne Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu RCK w Kołobrzegu- tutaj odbywa się Herbertiada.

Wydarzenie podsumuje uroczysta gala, która rozpocznie się o godz. 17.00. Na początku z recytacją wystąpią laureaci, chociaż w tym momencie nie będą znali jeszcze werdyktu jury. Ostatnim akcentem kończącym 22.edycję „Herbertiady” będzie emisja spektaklu „Trzy rozmowy z Panem Herbertem” w reżyserii Witolda Kopcia z muzyką Rafała Rozmusa i scenografią Katarzyny Krygier – Durakiewicz. Akcja spektaklu rozgrywa się w trzech przestrzeniach czasowych: w dwóch przełomowych latach w powojennej historii Polski, w 1970 oraz w 1981 roku, a także w roku śmierci Zbigniewa Herberta- 1998. Jest to, oparta na wierszach, esejach i listach poety, historia człowieka niezłomnego, który płacił bardzo wysoką cenę za pozostanie wiernym swoim ideałom, nie wchodzącego w relacje z reżimem komunistycznym. W postać Herberta wcielił się Witold Kopeć aktor Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie.

Spektakl został realizowany przez Fundację Prawda Dobro Piękno w Lublinie w ramach Programu „Kultura w sieci”.

Kołobrzeska publiczność jest mile widziana w Regionalnym Centrum Kultury zarówno podczas konkursu recytatorskiego, jak i gali kończącej Herbertiadę. Wstęp jest wolny. Patronat medialny sprawuje Radio Plus Koszalin.