W słupskim szpitalu wykonano pierwsze operacje przy użyciu robota Da Vinci

2024-01-15 17:40
robot działa
Autor: materiały prasowe

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku przeprowadzono pierwsze zabiegi przy użyciu robota Da Vinci w zakresie urologii.

Słupski szpital zakupił robota operacyjnego jesienią ubiegłego roku. Od tego czasu personel chirurgiczny, który będzie pracował z tym urządzeniem szkolił się z jego obsługi. Po przejściu procedury szkoleniowej pierwsze operacje zdecydowano się przeprowadzić 11 i 12 stycznia. Użycie robota nie zastąpi wyspecjalizowanego i doświadczonego lekarza, ale zdecydowanie usprawni jego pracę. Sprawi, że operacja dla pacjenta będzie wiązała się z mniejszymi dolegliwościami, szybszym powrotem do zdrowia, zabieg będzie dużo bardziej precyzyjny, zdecydowanie bezpieczniejszy. Na długo przed zakupem robota przygotowania do jego wdrożenia prowadził zespół do spraw robotyzacji złożony z chirurgów szpitala. Przeprowadzenie operacji to zasługa całego zespołu operacyjnego - lekarzy, anestezjologów, instrumentariuszek, pracowników bloku operacyjnego, a także pracowników szpitalnej Centralnej Sterylizatorni, na których spoczywa obowiązek przygotowania narzędzi operacyjnych.

Decyzją Minister Zdrowia, od 1 kwietnia 2022 roku chorzy z rakiem prostaty mają zagwarantowane darmowe i refundowane leczenie z użyciem robota w ramach NFZ. Leczenie chirurgiczne raka gruczołu krokowego z zastosowaniem systemu robotycznego zostało dodane do katalogu świadczeń gwarantowanych finansowanych ze środków publicznych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Natomiast od 1 sierpnia 2023 roku Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje leczenie chirurgiczne z wykorzystaniem robota nowotworu błony śluzowej macicy oraz raka jelita grubego. Wszystko wskazuje na to, że lista operacji finansowanych przez NFZ z wykorzystaniem robota operacyjnego stale będzie się zwiększała.