W wakacje, tuż obok torów, spotkacie Ambasadorów

2024-06-21 17:48
przejazd pkp
Autor: materiały prasowe

A dokładnie Ambasadorów Bezpieczeństwa. Przed każdym wakacyjnym weekendem, na przejazdach kolejowo-drogowych w wielu miejscach w kraju pojawią się kolejarze, którzy przybliżą kierowcom zasady bezpiecznego przekraczania torów.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozpoczynają 14 edycję akcji „Bezpieczny Piątek”. Charakterystycznie ubrani Ambasadorzy, wspólnie z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei, przypominają o zasadach bezpiecznego pokonywania torów – mają ze sobą także drobne upominki dla kierowców i rozpoczynających wakacje młodych pasażerów. Letnia akcja, organizowana w ramach kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd”, pomimo lekkiej formuły, ma poważny cel – chronić uczestników ruchu przed wypadkami na przejazdach kolejowo-drogowych.

Jak bezpiecznie pokonać przejazd – 5 żelaznych zasad:Kiedy zbliżasz się do przejazdu, zwolnij i zachowaj szczególną ostrożność;Zawsze zatrzymuj się przed znakiem STOP lub pulsującym czerwonym światłem;Gdy rogatki zamknęły się lub nawet dopiero opadają – nigdy nie próbuj ich omijać. Poczekaj, aż znowu będą podniesione, a sygnalizator się wyłączy – dopiero wtedy kontynuuj jazdę; Nie wjeżdżaj na tory, jeśli nie masz możliwości zjazdu z drugiej strony;Jeśli jesteś zagrożony na przejeździe lub jesteś świadkiem niebezpiecznej sytuacji – skorzystaj z Żółtej Naklejki PLK;

Statystki pokazują, że 99% wypadków na przejazdach wynika z błędów kierowców, którzy lekceważą bezpieczeństwo, nie zatrzymują się przed znakami STOP, sygnalizatorami, przejeżdżają kiedy rogatki są zamykane, a niekiedy wymijają je slalomem. W trakcie pokonywania przejazdów kolejowo-drogowych warto zwrócić uwagę na jaskrawe żółte naklejki. Umiejscowione są od wewnętrznej strony krzyża świętego Andrzeja albo na napędach rogatek od strony torów. To dlatego, że jeśli samochód utknie na torach lub między rogatkami, wówczas kierowca szybko ją zobaczy i będzie mógł z niej skorzystać.

Na żółtych naklejkach widnieją trzy numery:indywidualny identyfikacyjny danego przejazdu (numer skrzyżowania);alarmowy 112;do służb technicznych PLK.W razie zagrożenia, należy wykonać połączenie z numerem 112 i podać numer przejazdu, operator natychmiast określi dokładnie, gdzie się znajdujemy. Następnie dyspozytor PLK SA będzie miał możliwość zatrzymać pociąg lub nakazać maszyniście, by zwolnił.

Jeśli dojdzie do awarii – należy dzwonić na numer do służb PLK SA. Te będą mogły szybko zareagować, gdy np. rogatka jest połamana lub uszkodzona, roślinność zasłania widoczność lub oznakowanie przejazdu, albo jeśli na przejeździe są zdewastowane czy odwrócone znaki drogowe.

W razie potrzeby zawsze można wyłamać rogatkę np. będąc na przejeździe, gdy szlabany się zamknęły. Więcej informacji na temat projektu Żółta Naklejka PLK i kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd” oraz realizowanych w jej ramach działań można znaleźć na stronie: www.bezpieczny-przejazd.pl

Listen to "Bezpieczny Przejazd" on Spreaker.