W woj. zachodniopomorskim powstanie 30 stacji ładowania

2023-04-04 15:57
stacja ładowania
Autor: materiały prasowe

2,7 mln zł dla 30 zachodniopomorskich gmin na montaż ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych, hybrydowych i autobusów zeroemisyjnych.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie świętując jubileusz 30 lecia działalności ogłosił nabór dla gmin na stacje ładowania pojazdów. Chce w ten sposób likwidować kolejne bariery w rozwoju elektromobilności. Szczeciński Fundusz jako pierwszy w kraju finansował elektromobilność, w tym radiowozy elektryczne dla Policji, a także wprowadził do oferty program, pozwalający mieszkańcom uzyskać wsparcie na zakup samochodów, skuterów i rowerów elektrycznych. Do tej pory WFOŚiGW w Szczecinie dofinansował montaż 48 stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Fundusz wsparł także zakup przez samorządy i służby 86 samochodów elektrycznych i 22 aut z napędem hybrydowym typu plug-in. 

stacja
Autor: materiały prasowe

Teraz, by rozszerzyć ofertę, można starać się o dofinansowanie stacji ładowania. Każda z nowych stacji powinna być wyposażona w co najmniej 2 punkty ładowania o dużej mocy, nie mniejszej niż 40 kW każdy. Dofinansowanie w formie dotacji to 90% kosztów, nie więcej niż 90 tys. zł na gminę. W ramach konkursu można sfinansować koszty montażu i robót budowlanych, instalacji przyłączeniowej, dokumentacji, nadzoru, testów i odbiorów. Nabór wniosków trwa od 4 kwietnia do 5 maja, a nowe stacje powinny być gotowe przed końcem października.

Listen to "Marek Subocz, Prezes WFOŚiGW w Szczecinie" on Spreaker. Listen to "poseł Czesław Hoc" on Spreaker.