Warsztaty nowoczesnego leczenia obrzęku chłonnego w Słupsku

Obrzęki limfatyczne i ich leczenie to priorytet dla wielu pacjentów zmagających się z chorobami onkologicznymi, choć nie tylko.
Przyczyny obrzęków mogą być wrodzone, ale też nabyte – najczęściej w wyniku chorób nowotworowych, usunięcia węzłów chłonnych i radioterapii. Około 70% chorych dotkniętych tym schorzeniem w naszym kraju, to kobiety po leczeniu operacyjnym raka piersi i innych nowotworów. Niestety większość pacjentów w Polsce nie jest leczona lub leczona niewłaściwie. By poprawić komfort ich życia i powrót do sprawności lekarze wymieniają się doświadczeniami w tym zakresie. W słupskim szpitalu gościli specjaliści z Cliveland Clinic w USA. W szkoleniu udział wzięło także 15 chirurgów z największych centrów onkologii w Polsce, m.in. z Wrocławia, Poznania, Białegostoku, Warszawy, Lublina czy Bydgoszczy. Podczas operacji w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku wykorzystany był nowoczesny mikroskop umożliwiający operatorom zespalanie wyjątkowo drobnych naczyń limfatycznych. Taki sprzęt został wykorzystany w słupskim szpitalu po raz pierwszy. Uczestnicy warsztatów pracowali pod okiem światowej klasy fachowców specjalizujących się w leczeniu obrzęków limfatycznych – profesora Wei F. Chenq i dr Soni Pandey z Cliveland Clinic.
Słupski szpital jest jedną z nielicznych placówek w kraju podejmujących się diagnostyki i operacyjnego leczenia obrzęków chłonnych u dorosłych i dzieci. Na leczenie przyjeżdżają tu pacjenci z całego kraju i z zagranicy. Szpital zainwestował w specjalistyczny sprzęt do diagnostyki i leczenia obrzęku chłonnego. Organizacja warsztatów pozwala na poszerzenie wiedzy operatorów, poznanie nowych technik operacyjnych i przetestowanie aparatury gwarantującej jeszcze lepsze efekty terapeutyczne u operowanych pacjentów.
Listen to "dr Daniel Maliszewski, chirurg z Od. Chirurgicznego Ogólnego i Chirurgii Onkologicznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku" on Spreaker.