[WYWIAD] "W rytmie życia" z Dorotą Nowaczyk, mamą z Wioski Dziecięcej SOS w Karlinie

2023-06-02 11:32
Dorota Nowaczyk z Wioski Dziecięcej SOS w Karlinie
Autor: Alicja Górska Dorota Nowaczyk z Wioski Dziecięcej SOS w Karlinie

Była przedstawicielem handlowym, a on dziennikarzem sportowym. 17 lat temu diametralnie zmienili swoje życie.

Ukończyła studia pedagogiczne z resocjalizacją wówczas w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy (dziś to Uniwersytet Kazimierza Wielkiego). Ale szybko odłożyła marzenia o pomaganiu i przez kilkanaście lat pracowała, jako przedstawiciel handlowy. Mąż pracował jako dziennikarz sportowy. Mając około 35 lat postanowili diametralnie zmienić swoje życie. Postanowili zostać rodzicami zastępczymi i z Bydgoszczy przeprowadzili się do Karlina. Od razu otrzymali pod opiekę pięcioro rodzeństwa i były to malutkie dzieci. Po jakimś czasie przyjęli kolejną trójkę dzieci. W sumie wychowali dziewięcioro dzieci, w tym ośmioro w pieczy zastępczej.

Dorota Nowaczyk, mama SOS z Wioski Dziecięcej w Karlinie była wczoraj gościem programu "W rytmie życia". 

Opowiadała, czego się uczy od swoich dzieci? Jak, mając pod opieką dziewięcioro dzieci, znajdowała czas na pasje? W jej przypadku to był udział w siedmiu maratonach oraz wyprawy rowerowe. 

"Daliśmy dzieciom bezpieczeństwo, spokój, przekonanie, że zawsze dla nich jesteśmy i że zawsze mogą się do nas zwrócić z problemami. Nauczyliśmy je również dzielić się z innymi ludźmi i że życie polega na współdziałaniu, a czasami na rezygnacji z czegoś"- wyjaśnia Dorota Nowaczyk. Sama przyznaje, że ta praca w Wiosce Dziecięcej była dla niej ważną lekcją życia. "Nauczyłam się cierpliwości, planowania, ale też weryfikowania swoich planów, bo życie to ciągła zmiana. Nauczyłam się, żeby nie bać się zmian i kryzysów, bo da się je przeżyć i ważne, żeby z takich doświadczeń wyciągać wnioski. Przez te 17 lat towarzyszenia tym dzieciom, przekonałam się, że człowiek musi mieć nadzieję i że jest w stanie dużo unieść. Nauczyłam się, że nie można oceniać ludzi, bo za każdym kryje się jakaś historia"- przekonuje.

Listen to ""W rytmie życia" z Dorotą Nowaczyk cz.1" on Spreaker. Listen to ""W rytmie życia" z Dorotą Nowaczyk cz.2" on Spreaker. Listen to ""W rytmie życia" z Dorotą Nowaczyk cz.3" on Spreaker. Listen to ""W rytmie życia" z Dorotą Nowaczyk cz.4" on Spreaker. Listen to ""W rytmie życia" z Dorotą Nowaczyk cz.5" on Spreaker.

Polecamy również inne wywiady z cyklu "W rytmie życia":

"W rytmie życia" z ks. Marcinem Piotrowskim, diecezjalnym duszpasterzem dzieci

"W rytmie życia" z Bartłomiejem Zielonką, seneszalem w Stowarzyszeniu Koszalińska Kompania Rycerska

"W rytmie życia" z Dominikiem Małkiewiczem, kierownikiem medycznym w koszalińskim hospicjum