Zajrzyj do Domu Samotnej Matki w Koszalinie

2021-09-27 16:44
Dzień otwarty w DSM w Koszalinie
Autor: Magda Wanowska-Miksa Dzień otwarty w DSM w Koszalinie

Placówka zorganizowała dzień otwarty, aby pokazać koszalinianom Dom po generalnym remoncie oraz przybliżyć działalność, jaką prowadza już od 30 lat.

Dzień otwarty odbył się w Domu Samotnej Matki w Koszalinie w minioną niedzielę. Siostry oraz mieszkanki placówki przygotowały wiele atrakcji: słodki poczęstunek, loterię fantową i zabawy dla najmłodszych. Natomiast głównym celem spotkania była prezentacja domu po remoncie i przybliżenie jego działalności.

Dom Samotnej Matki w Koszalinie
Autor: Magda Wanowska-Miksa Dom Samotnej Matki w Koszalinie

Dom Samotnej Matki Dar życia” im. św. Józefa w Koszalinie powstał w 1991 roku, jest niepubliczną stacjonarną całodobową placówką, która oferuje pomoc kobietom ciężarnym oraz matkom z dziećmi, które znalazły się w sytuacji kryzysowej. Misją Domu jest ochrona życia. Jej formą jest działające w Domu “Okno Życia”, czyli miejsce, w którym matka może pozostawić anonimowo swoje nowo narodzone dziecko. Do tej pory w Koszalinie były trzy takie przypadki.

Kobiety, które zgłaszają się do DSM otrzymują nie tylko dach nad głową i schronienie, ale także pomoc psychologiczną, terapeutyczną czy prawną. Nie mogą zostać w tym miejscu na zawsze, ale tak długo dopóki nie staną na własnych nogach. Najczęściej nowe życie rozpoczynają po roku. Wiele byłych mieszkanek utrzymuje kontakt z placówką.

-Mieszkałam tutaj z synkiem 5 lat temu. Uciekłam od swojego partnera, ponieważ stosował wobec mnie przemoc. U sióstr od razu otrzymałam pomoc. Dom Samotnej Matki jest dla mnie jak dom rodzinny, dostałam tutaj nowe życie i mnóstwo miłości- mówi pani Anna, która czasami także charytatywnie wspiera działalność DSM.

Dzień otwarty w DSM w Koszalinie
Autor: Magda Wanowska-Miksa

Obecnie w domu przy ul. Wojska Polskiego mieszka 9 mam z 10 dzieci i jest jeszcze kilka miejsc wolnych. Placówka w sumie pomogła już blisko 500 kobietom.

Dom Samotnej Matki, będąc jednym z dzieł Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, utrzymuje się głównie z darowizn. Siostry są wdzięczne za każdy gest wsparcia. Dochód z niedzielnego festynu także zostanie przekazany na utrzymanie placówki.