Zakończył się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

2023-01-26 16:06
Nabożeństwo ekumeniczne w cerkwi greckokatolickiej w Koszalinie
Autor: Alicja Górska Nabożeństwo ekumeniczne w cerkwi greckokatolickiej w Koszalinie

Na terenie diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej odbyły się nabożeństwa ekumeniczne w Wałczu, Pile i w Koszalinie.

Wczoraj (środa) wierni różnych wyznań modlili się o pokój na Ukrainie w konkatedrze greckokatolickiej pw. Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy w Koszalinie. Nabożeństwu przewodniczył ks. mitrat Bogdan Hałuszka, proboszcz parafii greckokatolickiej w Koszalinie. Obecni byli także duchowni rzymskokatoliccy pod przewodnictwem bpa Zbigniewa Zielińskiego, a także ks. Janusz Staszczak proboszcz koszalińskiej parafii ewangelicko-augsburskiej oraz ks. Sebastian Bestrzyński duszpasterz metodystów w Koszalinie i w Słupsku.

"Na ręce ks. biskupa chcę podziękować za wielkie serce narodu polskiego, który jako pierwszy w Europie przyszedł nam z pomocą. Gdy widzi się przyjaźń, dobro, wyciągniętą rękę, serce zaczyna się radować. Świadomość, że jest ktoś, kto chce pomóc, dodaje sił"- mówił ks. mitrat Bogdan Hałuszka, duchowny greckokatolicki.

W słowie do zgromadzonych w cerkwi bp Zbigniew Zieliński nawiązał do hasła tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan: "Czyńcie dobro, szukajcie sprawiedliwości" (Iz 1, 17).

Listen to "Relacja z zakończenia TMoJCH w Koszalinie" on Spreaker.

"Są trzy rzeczy, bardzo praktyczne, które nas jako chrześcijan jednoczą. Po pierwsze jest to Słowo Boże, które nas uczy. Po drugie modlitwa, która jest odpowiedzią na to słowo. Po trzecie to, co czynimy, będąc pod wpływem Ewangelii. Wiemy, w jakim czasie żyjemy i czasami jest bardzo trudne. Nie mamy wpływu na wielką politykę, ale możemy robić, to co jest możliwe i to czynimy. Kiedy tu jestem nie mogę zapomnieć o dzieciach z Ukrainy, sierotach, dla których organizujemy pomoc. Je trzeba nakarmić i odziać. Ewangelia, modlitwa i praktyczny czyn. Tyle wystarczy. Tyle tylko trzeba, żebyśmy byli chrześcijanami" - podkreślał ks. Janusz Staszczak, proboszcz koszalińskiej parafii ewangelicko-augsburskiej  w Koszalinie. 

Poza zakończonym wczoraj Tygodniem Modlitw o Jedność Chrześcijan odbędzie się jeszcze jedno nabożeństwo ekumeniczne. Będzie to 29 stycznia o godz. 19.00 w kościele pw. św. Michała Archanioła w Świdwinie.