Bp Jan Zając: Bóg odpowiada hojniej niż się spodziewamy

2022-04-20 9:54
Bp. Jan Zając Parafia Judy Tadeusza
Autor: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej Bp. Jan Zając Parafia Judy Tadeusza

– Bóg odpowiada hojniej niż się spodziewamy. Zamienia smutek w entuzjazm, a brak nadziei w poczucie bycia kochanym wbrew wszystkiemu – mówił bp Jan Zając w czasie peregrynacji ikony Świętej Rodziny w parafii Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Skawinie.

Bp Jan Zając zachęcił, by przyjrzeć się ikonie Świętej Rodziny i zwrócić uwagę na motywy, które mówią o tajemnicy śmierci i zmartwychwstania Jezusa – przebite stopy, które zbliżają się do czaszki. – Znak, że Jezus pokonuje śmierć, prowadzi lud Boży do chwały zmartwychwstania. Objawia się jako zwycięzca śmierci, piekła i szatana. Staje wśród nas i przynosi pokój – dar Ojca Przedwiecznego – mówił krakowski biskup pomocniczy senior dodając, że jest to wezwanie dla wszystkich chrześcijan do świadczenia o tej prawdzie.

Biskup zwrócił uwagę, że właśnie zwycięskiego i uwielbionego Jezusa spotkała Maria Magdalena i to zmieniło jej życie. – Bóg odpowiada hojniej niż się spodziewamy. Zamienia smutek w entuzjazm, a brak nadziei w poczucie bycia kochanym wbrew wszystkiemu – mówił bp Jan Zając podkreślając nowość i radość tego spotkania.

Honorowy kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia zaznaczył, że w czasie liturgii nie tylko wspomina się dawne wydarzenia, ale uczestniczy się w nich przynosząc swoje bóle i strapienia, lęki i obawy. – Stajemy pełni nadziei, że też rozpoznamy Chrystusa Pana w Jego słowie i Eucharystii, bo Mistrz też zwraca się do nas po imieniu, tak jak do Marii Magdaleny – mówił biskup. – To nie jest tylko wspomnienie. Ewangelia także teraz się realizuje, bo dziś dociera do nas orędzie wielkanocne o naszym odkupieniu przez śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa i o otrzymaniu Ducha Świętego – dodawał komentując słowa św. Piotra wypowiedziane w Wieczerniku. – Nawrócenie się to ufne powierzenie się Jezusowi, w którym uznajemy jedynego Zbawiciela i Pana. To otwarcie się na światło i moc Ducha Świętego, który nas przemienia, oświeca, umacnia i prowadzi po śladach Chrystusa – drogą krzyżową, ale do chwały zmartwychwstania – mówił biskup zwracając uwagę, że codzienne rodzinne problemy należy oświecać światłem zmartwychwstałego Pana, bo „ciemności i lęki nie powinny przysłaniać wzroku naszej duszy i zawładnąć sercem”. – Nadzieja płynąca ze zmartwychwstania nie jest zwykłym optymizmem, ani życzliwą zachętą, by dodać sobie odwagi. Nadzieja chrześcijańska jest darem, który obdarza nas Bóg, o ile otwieramy się na niego, to ta nadzieja nie zawodzi. (…) Duch Święty wzbudza prawdziwą radość życia, którą nie jest brak problemów, ale pewność, że jesteśmy kochani przez Boga – podkreślał i zachęcał, by głosić Zmartwychwstałego całym swoim życiem korzystając ze wsparcia orędownictwa Maryi i Józefa.

Przed uroczystym błogosławieństwem biskup zaznaczył, że jest ono umocnieniem dla tych wszystkich, którzy strzegą słów przymierza sakramentu małżeństwa, upomnieniem dla tych, którzy zapominają czym jest wierność i świętość małżeństwa, a także pomocą dla tych, którzy przygotowują się do sakramentu małżeństwa. – Niech wszystkim małżeństwo Pan da siłę wytrwania w dobrym, aby nie ulegali tej wielkiej presji świata, która objawia się w tak strasznej tragedii, jaką są tak liczne rozwody – zakończył bp Jan Zając.