Ad limina apostolorum lubelskich biskupów w Rzymie

2021-10-04 13:13
Polscy biskupi z wizytą ad limina apostolorum
Autor: Archidiecezja lubelska Polscy biskupi z wizytą ad limina apostolorum

Wizytę ad limina apostolorum polskich biskupów w Rzymie rozpoczęła w poniedziałkowy ranek msza św. przy grobie św. Piotra w bazylice watykańskiej. Biskupi z całej Polski udadzą się do Watykanu w czterech grupach. Każda spotka się z papieżem Franciszkiem oraz odwiedzi dykasterie Stolicy Apostolskiej.

W pierwszej z czterech zaplanowanych grup znajduje się Archidiecezja lubelska, diecezja warmińska, białostocka i przemyska. W programie pielgrzymki jest spotkanie z papieżem Franciszkiem, wizyta w dykasteriach Kurii Rzymskiej oraz msze święte w czterech bazylikach większych w Rzymie. Spotkania biskupów w różnych watykańskich dykasteriach będą się odbywać przez cały tydzień, zarówno przed, jak i po południu.

Zgodnie z prawem kanonicznym wizyty ad limina organizowane są, co pięć lat. Poprzednia wizyta polskich biskupów odbyła się w lutym 2014 r. Posynodalna adhortacja apostolska "Pastores gregis" podkreśla, że podstawowym celem wizyty ad limina Apostolorum jest umocnienie jedności biskupów z papieżem.