„Dziewczęta w KL Ravensbrűck”

2021-09-23 11:12
Muzeum Martyrologii Pod Zegarem
Autor: Muzeum Martyrologii "Pod Zegarem" Wystawa „Dziewczęta w KL Ravensbrűck”

Muzeum Narodowe w Lublinie oddział Martyrologii „Pod Zegarem” 21 września 2021 roku w osiemdziesiątą rocznicę transportu specjalnego (Sondertransportu) lubelsko-warszawskiego do KL Ravensbrűck z września 1941 roku udostępniło stałą ekspozycję „Dziewczęta w KL Ravensbrűck”.

Przestrzeń wystawiennicza poświęcona została siedemdziesięciu czterem młodym Polkom, które w niemieckim obozie koncentracyjnym zostały poddane eksperymentom pseudomedycznym.

Doświadczenia przeprowadzano na lubelskich oraz warszawskich więźniarkach politycznych przez niemieckich lekarzy. Pokazane zostaną dwa światy – młodzieńczej wolności i piekła obozowego.

Ilustracją radości w pierwszej części ekspozycji jest bogata ikonografia przedstawiająca dziewczęta w czasach przedwojennych. W drugiej części wystawy narrację budują oryginalne listy obozowe pisane sympatycznym atramentem (moczem) przez operowane więźniarki, tzw. króliki, do lubelskich rodzin. Dopełnieniem tego wątku ekspozycji jest wstrząsająca ikonografia okaleczonych nóg polskich młodych kobiet – mówi Barbara Oratowska, autorka wystawy.

Opowiadając o ofiarach, należy pokazać zbrodniarzy. Prezentowane przedwojenne życiorysy lekarzy niemieckich, którzy niejednokrotnie na ochotnika zgłaszali się do wykonywania eksperymentów, zaskakują. Jednym z nich jest prof. Karl Franz Gebhard – osobisty lekarz Heinricha Himmlera, który nadzorował i przeprowadzał zbrodnicze eksperymenty w KL Ravensbrűck.

Wystawa została zrealizowana w ramach projektu dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu „Prace modernizacyjne i aranżacyjne wystawy Muzeum Narodowego w Lublinie w oddziale Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem”.