KAS: Działalność charytatywno – opiekuńcza – możesz skorzystać z ulgi podatkowej! [AUDIO]

2024-03-08 11:21
Podatki i daniny
Autor: Wikipedia

Darowizny na cele charytatywno – opiekuńcze Kościołów i innych związków wyznaniowych mogą zostać odpisane od dochodu w zeznaniu podatkowy za ubiegły rok i stanowić zaraz ulgę podatkową.

Podatnik może skorzystać z ulgi, jeśli przekazał darowiznę na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą. Prawo do odliczenia takiej darowizny wynika z poszczególnych ustaw o stosunku Państwa do danego Kościoła, tj.:

  1. do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej,
  2. do Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego,
  3. do Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Rzeczypospolitej Polskiej,
  4. do Kościoła Chrześcijan Baptystów w Rzeczypospolitej Polskiej,
  5. do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Rzeczypospolitej Polskiej,
  6. do Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w Rzeczypospolitej Polskiej,
  7. do Kościoła Zielonoświątkowego w Rzeczypospolitej Polskiej,
  8. do Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Rzeczypospolitej Polskiej,
  9. do Kościoła Polskokatolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej,
  10. do Kościoła Katolickiego Mariawitów w Rzeczypospolitej Polskiej,
  11. do Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Rzeczypospolitej Polskiej.

Ulga przysługuje jeżeli podatnik uzyskuje dochody opodatkowane według skali podatkowej (czyli wg stawki 12% lub 32%) lub zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych (ryczałt ewidencjonowany). W takiej sytuacji podatnik odlicza wartość faktycznie przekazanej darowizny. Zgodnie z treścią ustaw, które regulują stosunki Państwa do poszczególnych kościołów, te darowizny nie są ograniczone żadnym limitem a zatem odliczasz wartość faktycznie przekazanej darowizny – mówi Michał Deruś, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.

Jeżeli podatnik w roku podatkowym uzyskuje dochody (przychody) z pozarolniczej działalności gospodarczej, najmu, dzierżawy lub umów o podobnym charakterze, to przekazaną darowiznę może odliczyć już w trakcie roku podatkowego, tj. przy obliczaniu zaliczki lub ryczałtu. „Ostatecznego” rozliczenia dokonuje jednak w zeznaniu podatkowym.

Jeżeli przedmiotem darowizny są towary opodatkowane podatkiem od towarów i usług, za kwotę darowizny przyjmowana jest wartość towaru wraz z podatkiem od towarów i usług. Jeśli podatnik, jest podatnikiem podatku VAT, to wartość brutto zostaje pomniejszona o tę część podatku naliczonego, którą podatnik ma prawo odliczyć zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej darowizny. Należy pamiętać, że wartość darowizny nie może być wyższa niż wartość rynkowa – dodaje M. Deruś.

Nie można odliczyć darowizn, które:

  • zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów,
  • zostały odliczone od przychodu na podstawie ustawy o ryczałcie lub odliczone od dochodu na podstawie ustawy PIT,
  • zostały zwrócone w jakiejkolwiek formie.

Uwaga: Kwoty, której nie można odliczyć w zeznaniu podatkowym – ponieważ podatnik nie ma wystarczających dochodów (przychodów) - nie może odliczyć w kolejnych latach.

Od obdarowanego podatnik powinien posiadać:

pokwitowanie odbioru darowizny – potrzebne jest, gdy podatnik odlicza darowiznę orazsprawozdanie o przeznaczeniu darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą (w ciągu dwóch lat od otrzymania darowizny).Ponadto podatnik może odliczyć darowizny, których wysokość zostanie udokumentowana:

dowodem wpłaty na rachunek płatniczy obdarowanego lub jego rachunek w banku inny niż rachunek płatniczy – w przypadku darowizny pieniężnej,dowodem, z którego wynikają dane identyfikujące darczyńcę oraz wartość przekazanej darowizny wraz z oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu – w przypadku darowizny niepieniężnej.Zeznanie można złożyć za pomocą formularza:

  • PIT-37 - jeżeli podatnik uzyskuje przychody opodatkowane według skali podatkowej za pośrednictwem płatnika (np. z umowy o pracę, emerytury);
  • PIT-36 - jeżeli podatnik uzyskuje przychody opodatkowane według skali podatkowej z działalności gospodarczej lub inne przychody bez pośrednictwa płatnika;
  • PIT-28 - jeżeli podatnik uzyskuje przychody opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (np. z działalności gospodarczej, najmu, podnajmu, dzierżawy).

Do zeznania podatkowego należy także dołączyć formularz PIT/O (czyt. o jak okno). Termin składania zeznań podatkowych mija 30 kwietnia.​

Michał Deruś: Darowizna na działalność charytatywno- opiekuńczą. Jak skorzystać z ulgi? POSŁUCHAJ!