Lubelskie - USA i wojskowe szkolenia terytorialsów

2023-03-04 12:40
Lubelskie - USA i wojskowe szkolenia terytorialsów
Autor: 2 LBOT

Ćwiczyli pod okiem Amerykanów. Lubelscy terytorialsi zakończyli szkolenia z Grupą Sił Specjalnych Stanów Zjednoczonych.

Żołnierze z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej trenowali zasadzki na kolumny samochodów, szturm na obiekty przeciwnika i obsługę sprzętu.

- Tematem organizowanych w terenie ćwiczeń były, m.in. "czarna taktyka", strzelectwo, ratownictwo pola walki oraz obsługa wyrzutni ppk Javelin - mówi rzecznik 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, por. Marta Gaborek.

Jednym z głównych zagadnień dwutygodniowego szkolenia było prowadzenie działań w terenie zurbanizowanym, a zwłaszcza "czarnej taktyki".

- Pod okiem amerykańskich instruktorów, żołnierze 2 LBOT ćwiczyli, m.in. działanie w terenie przejętym przez przeciwnika, a także przygotowywanie i przeprowadzanie zasadzki na kolumny pojazdów. Zajęcia miały, m.in. pokazać, jak istotna jest praca zespołowa i dobra komunikacja - wyjaśnia por. Gaborek.

Terytorialsi uczestniczyli też w zajęciach z ratownictwa taktycznego. Ćwiczyli udzielanie pomocy przedmedycznej na polu walki, podczas ostrzału i ewakuacji rannych.

- Ważnym elementem szkolenia były zajęcia na trenażerach przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin. Żołnierze zapoznawali się z budową i działaniem wyrzutni i uczyli się praktycznej obsługi ppk Javelin. Wykorzystanie symulatorów pozwoliło przećwiczyć różne scenariusze taktyczne, które mogą pojawić się na realnym polu walki - dodaje porucznik.

W ramach podsumowania i sprawdzenia zdobytych umiejętności, grupa szkoleniowa otrzymała również zadanie szturmu na obiekt zajęty przez przeciwnika.

- Żołnierze musieli przeanalizować sytuację i przeprowadzić działania, m.in. maskowanie i wystawienie ubezpieczeń, a także zdobycie budynku metodą szturmową, likwidacja przeciwnika oraz zaopatrzenie i ewakuacja rannych - wymienia rzeczniczka Brygady.

Ćwiczenia z żołnierzami USA odbyły się na terenie powiatu zamojskiego. Brali w nich udział terytorialsi z zamojskiego batalionu LBOT oraz z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.