Lublin dba o nietoperze - pomoże w tym specjalna ścieżka

2021-10-11 14:06
Nietoperze będą miały swoją ścieżkę dydaktyczną
Autor: Urząd Miasta Lublin Nietoperze będą miały swoją ścieżkę dydaktyczną

Miasto Lublin włącza się w realizowany przez Fundację Dla Przyrody „Projekt Czynnej Ochrony Nietoperzy w Dolinie Bystrzycy”. W ramach przedsięwzięcia w przebiegu istniejącej ścieżki rowerowej wzdłuż rzeki Bystrzycy powstanie „Ścieżka przyrodnicza - Nietoperze doliny Bystrzycy”. Początek ścieżki będzie znajdował się w Parku Ludowym, zaś koniec nad Zalewem Zemborzyckim.

Włączając się w projekt, Miasto Lublin kontynuuje działania mające na celu ochronę i zwiększenie populacji zwierząt zwalczających komary. Razem z jerzykami, nietoperze są naturalną bronią w walce z tymi owadami. To niezwykle pożyteczne zwierzęta, choć czasem budzą negatywne skojarzenia. Chcemy obalić krążące na ich temat mity. Celem tej inicjatywy jest uświadomienie mieszkańcom Lublina, jak ważną rolę nietoperze odgrywają w środowisku – mówi Anna Czerwona z lubelskiego ratusza.

Projekt przewiduje montaż 90 budek i 14 schronów dla nietoperzy oraz 5 tablic informacyjno-edukacyjnych. Pierwsze schronienia dla tych niezwykłych zwierząt pojawią się już w najbliższą sobotę (9 października). Tablice, budki i schrony dla nietoperzy pojawią się:

- przy ścieżce rowerowej na wysokości Parku Ludowego – za mostem na al. Piłsudskiego,

- na rozwidleniu ścieżki rowerowej – przy moście na ul. Krochmalnej,

- przy kładce nad rzeką Bystrzycą  – na osiedlu Nałkowskich

- przy zaporze nad Zalewem Zemborzyckim.

Na tablicach informacyjno-edukacyjnych, które będą umieszczone na ścieżce, zostaną przybliżone sylwetki tych drobnych, licznie występujących na terenie naszego miasta ssaków. Znajdą się tam m.in. zagadnienia związane z biologią nietoperzy, zagrożeniami na jakie są narażone oraz potrzebą ich ochrony – dodaje A. Czerownka.

Miasto włącza się w przedsięwzięcie w ramach zadania realizowanego z VII edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Lublin „Stop Komarom! Witajcie jerzyki! Zakup i montaż 1000 budek dla jerzyków na terenie miasta Lublin”. Na projekt zagłosowało 2003 osoby.

Dzięki środkom pochodzącym z Budżetu Obywatelskiego Miasto zakupiło 200 budek dla nietoperzy, po które mogą zgłaszać się mieszkańcy Lublina. Do rozdysponowania pozostało jeszcze 30 budek. Informację o zapotrzebowaniu na budki należy przesłać na adres e-mail: srodowisko@lublin.eu. O przyznaniu schronień zadecyduje kolejność zgłoszeń. „Projekt Czynnej Ochrony Nietoperzy w Dolinie Bystrzycy” uzyskał dofinansowanie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.