Lublin - ostatnie koncerty Festiwalu ADVENTUS 2023

2023-12-14 9:11
Festiwal ADVENTUS - plakat wydarzenia
Autor: mat. organizatora Festiwal ADVENTUS - plakat wydarzenia

Można będzie usłyszeć utalentowanych artystów oraz poznać tradycje muzyki sakralnej. W Lublinie dobiega końca Ekumeniczny Festiwal Wokalny ADVENTUS. W programie ostatnich dwóch adwentowych koncertów pojawią się obrzędowe „Pieśni Przejścia” oraz wystąpi Chór Akademicki Politechniki Lubelskiej.

Ekumeniczny Festiwal Wokalny – Adventus to uroczyste spotkanie z muzyką wokalną. W okresie adwentu, warto szukać sposobności do wspólnotowego doświadczenia duchowości, wykraczającego poza codzienne schematy. Adventus jest wydarzeniem ekumenicznym, radosnym, opartym o wykonania muzyki chóralnej z różnych tradycji religijnych. W lubelskich kościołach wybrzmi entuzjastyczny ton oczekiwania na święto wierzącej ludzkości – kontakt z istotą boską. Wystąpią zespoły chóralne i soliści, a swoją działalność będzie kontynuował lubelski chór powołany do projektu Adventus w 2022 roku.

Koncertom adwentowym towarzyszyć będą warsztaty wokalne, animacje szopki bożonarodzeniowej, opowieści o lubelskich zabytkach sakralnych, okolicznościowe wykłady i spotkania z artystami. Jest to druga edycja Festiwalu, którego pilotaż skutecznie był realizowany w 2022 roku.

KONCERT – 16 grudnia 2023 (sobota) – godz. 19.00. Kościół pw. św. Piotra Apostoła w Lublinie, ul. Królewska 9.

„Pieśni przejścia”, Paweł Grochocki – śpiew, Paweł Odorowicz – altówka, Olga Kozieł – śpiew.

„PIEŚNI PRZEJŚCIA” – to koncert zbudowany z polskich pieśni obrzędowych, ze zdecydowaną dominacją lubelskich pieśni żałobnych. Minimalistyczny skład sprawdza się w tym przypadku doskonale, a wykonawcy stanowią na scenie kompletną, spójną całość. Zdystansowany śpiew i kreacja Pawła Grochockiego przybliża słuchaczowi tradycyjny kontekst repertuaru żałobnego. W kontrze do niego stoi dynamiczna i ekspresyjna gra Pawła Odorowicza, dopełniająca silny i emocjonalny przekaz wykonywanych pieśni. Paweł Grochocki i Paweł Odorowicz jako „lubelacy” poznali się w Szczecinie, stojąc w kolejce po nagrody zdobyte podczas II Turnieju Muzyków Prawdziwych. Uznali to za wystarczający powód do rozpoczęcia współpracy i zawojowania świata polskimi pieśniami pogrzebowymi. Ich interpretacja poruszyła publiczność i jurorów XX edycji Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja” – już jako duet Grochocki_Odorowicz zdobyli tam Grand Prix. Obecnie pracują nad płytą prezentującą współczesne interpretacje ludowych pieśni pogrzebowych.

KONCERT, 17 grudnia, niedziela, godz. 19.00. Kościół pw. Matki Bożej Różańcowej, ul. Bursztynowa 20.

Wystąpią: Ramirez – Navidad Nuestra oraz pieśni adwentowe i bożonarodzeniowe, Chór Akademicki Politechniki Lubelskiej. Prowadzenie chóru: Prof. Elżbieta Krzemińska.

Podczas finałowego koncertu Festiwalu Adventus Chór wykona repertuar Ramirez – Navidad Nuestra oraz pieśni adwentowe i bożonarodzeniowe.

Dodatkowym wydarzeniem będzie spacer z lubelską przewodniczką Jolą Michalak – „Spacer ekumeniczny – tradycje chrześcijańskie Lublina”. W ramach spaceru uczestnicy odwiedzą Wzgórze Zamkowe wraz z Kaplicą Trójcy Świętej, Klasztor oo. Dominikanów na Starym Mieście oraz Archikatedrę św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. Tematyka spaceru będzie związana z Obrzędami i tradycjami chrześcijańskimi Lublina.

„Spacer „Spacer ekumeniczny – tradycje chrześcijańskie Lublina”, 16 grudnia 2023 (sobota), godz. 12.00 – start: Wzgórze Zamkowe.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Szczegóły i program festiwalu są na profilu Stowarzyszenia Anthill.

Patronem medialnym muzycznych spotkań jest Radio Plus Lublin.