Lublin - ESM. Będzie nowy pokaz na fontannie

2023-03-03 12:22
Lublin - ESM. Będzie nowy pokaz na fontannie
Autor: Urząd Miasta Lublin

Będzie nowy pokaz multimedialnego show na lubelskiej fontannie. Miasto szuka właśnie jego wykonawcy. Tematem ma być "Lublin jako Europejska Stolicy Młodzieży 2023".

Nowy pokaz multimedialnej fontanny ma być gotowy w maju. Autor pokazu zostanie wybrany w ogłoszonym przetargu. Na oferty ratusz czeka do poniedziałku.

- Zgodnie z założeniem pokaz ma trwać około 10 minut i będzie zrealizowany w formie aplikacji komputerowej - mówi Monika Głazik z lubelskiego ratusza.

Jak podkreśla - tematycznie widowisko będzie nawiązywać do młodzieży, czyli wydarzeń związanych z Lublinem i z obecnym rokiem.

- To w kontekście Lublina jako Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 roku. Wymiar tego pokazu będzie jednak ponadczasowy i podobnie jak wcześniejsze realizacje będzie emitowany na fontannie również w następnych latach - dopowiada Monika Głazik.

W poniedziałek 6 marca ratusz pozna podmioty, które będą zainteresowane zleceniem. Po wyborze zwycięzca otrzyma kompletny scenariusz oraz pilotową ścieżkę dźwiękową.

- Potem autorzy pokazu będą mieć 45 dni na wykonanie produkcji. To oznacza, że będzie gotowa w maju. Wstępnie planujemy też włączenie nowego pokazu w program jednego z większych wydarzeń międzynarodowych w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 - informuje Głazik.

Ratusz zamierza uruchomić fontanny w drugiej połowie kwietnia. Z kolei pokazy mają wystartować na przełomie kwietnia i maja.

- Tradycyjnie będzie można je oglądać co weekend, w piątki i w soboty. Po realizacji najnowszego zamówienia poświęconego Europejskiej Stolicy Młodzieży, będziemy posiadać już osiem pokazów. To: "Unia Narodów", "Historia placu Litewskiego na wesoło", "Sen o mieście", "Anioły lubelskie", "Wydarzenia kulturalne", "Czarcia Łapa" oraz "Symfonia Nauki". Oprócz tego dysponujemy dwiema krótkimi realizacjami tylko na mgiełce wodnej. Są to: "Tradycje lubelskiego przemysłu lotniczego" i "Inspiruje nas wolność" - wymienia lubelska urzędniczka.

Na fontannie wyświetlane jest też widowisko muzyczno-laserowe bez animacji, pt. "Wieniawski IMPRO".