Nowy pokaz multimedialnej fontanny ma być gotowy w maju. Autor pokazu zostanie wybrany w ogłoszonym przetargu. Na oferty ratusz czeka do poniedziałku.
- Zgodnie z założeniem pokaz ma trwać około 10 minut i będzie zrealizowany w formie aplikacji komputerowej - mówi Monika Głazik z lubelskiego ratusza.
Jak podkreśla - tematycznie widowisko będzie nawiązywać do młodzieży, czyli wydarzeń związanych z Lublinem i z obecnym rokiem.
- To w kontekście Lublina jako Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 roku. Wymiar tego pokazu będzie jednak ponadczasowy i podobnie jak wcześniejsze realizacje będzie emitowany na fontannie również w następnych latach - dopowiada Monika Głazik.
W poniedziałek 6 marca ratusz pozna podmioty, które będą zainteresowane zleceniem. Po wyborze zwycięzca otrzyma kompletny scenariusz oraz pilotową ścieżkę dźwiękową.
- Potem autorzy pokazu będą mieć 45 dni na wykonanie produkcji. To oznacza, że będzie gotowa w maju. Wstępnie planujemy też włączenie nowego pokazu w program jednego z większych wydarzeń międzynarodowych w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 - informuje Głazik.
Ratusz zamierza uruchomić fontanny w drugiej połowie kwietnia. Z kolei pokazy mają wystartować na przełomie kwietnia i maja.
- Tradycyjnie będzie można je oglądać co weekend, w piątki i w soboty. Po realizacji najnowszego zamówienia poświęconego Europejskiej Stolicy Młodzieży, będziemy posiadać już osiem pokazów. To: "Unia Narodów", "Historia placu Litewskiego na wesoło", "Sen o mieście", "Anioły lubelskie", "Wydarzenia kulturalne", "Czarcia Łapa" oraz "Symfonia Nauki". Oprócz tego dysponujemy dwiema krótkimi realizacjami tylko na mgiełce wodnej. Są to: "Tradycje lubelskiego przemysłu lotniczego" i "Inspiruje nas wolność" - wymienia lubelska urzędniczka.
Na fontannie wyświetlane jest też widowisko muzyczno-laserowe bez animacji, pt. "Wieniawski IMPRO".