Lublin - oferta PTTK na nowy sezon

2023-03-09 9:57
Lublin - oferta PTTK na nowy sezon
Autor: Urząd Miasta Lublin

Będzie dwanaście wydarzeń i tyle też ścieżek tematycznych. Lubelskie PTTK przygotowało program na wiosnę, lato i jesień. Sezon ruszy w kwietniu i potrwa do końca października.

W tym roku lubelscy przewodnicy wprowadzą mieszkańców w świat lokalnych smaków, przedstawią też działania sławnych kobiet, czy miłosne historie dawnych mieszkańców.

- W całym sezonie wiosenno-letnio-jesiennym planujemy w sumie dwanaście tematycznych spacerów. W każdym miesiącu będą prezentowane dwa, a w okresie wakacyjnym po jednym - mówi prezes Koła Przewodników PTTK Lublin, Maria Wiśnioch-Filo.

Inauguracja sezonu nastąpi 1 kwietnia. Tego dnia mieszkańcy będą mogli wybrać się na wydarzenie prezentujące Lublin częściowo także "z przymrużeniem oka".

- Zaczynamy w prima aprilis. W sobotę 1 kwietnia zorganizujemy spacer "Dawne smaki Lublina. Nie na-żarty". Z kolei 29 kwietnia pójdziemy trasą poświęconą karierom sławnych lublinianek. Opowiemy, m.in. o lekarce Wandzie Pułtawskiej, szybowniczce i pilotce Pelagii Majewskiej oraz o modelce i nauczycielce geografii, Annie Sierzpowskiej-Zborowskiej. Ten spacer zorganizujemy 29 kwietnia - zapowiada prezes Koła Przewodników PTTK Lublin.

Następne spacery będą poświęcone, m.in. lubelskim kabaretom, starym drzewom, czyli niemym świadkom historii miasta, zobaczymy też Lublin od strony secesji.

- Pokażemy również miłosne perypetie lublinian. Opowiemy o Bolesławie Prusie i jego małżonce Oktawii Trembińskiej, powiemy też o ślubie Eustachego Potockiego z Marianną z Kątskich, której w prezencie ślubnym podarował warszawską jurydykę Marienstadt - mówi nasza rozmówczyni.

W tym sezonie PTTK poprowadzi też śladami poetów: Józefa Czechowicza i Franciszki Arnsztajnowej. Pokaże również trakt królów polskich i historię społeczności żydowskiej.

- Na zakończenie dwa wydarzenia. Pójdziemy trasą po najstarszej lubelskiej nekropolii w ramach spaceru „Koronkowe Madonny i skrzydlaci geniusze. Niezwykłe historie wykute w kamieniu”. Ostatnim akcentem będzie spacer 21 października poświęcony Marii Skłodowskiej-Curie - dodaje prezes Koła PTTK Lublin.

Dodatkową ofertę lubelskie PTTK przygotuje z myślą o turystach. W tym roku pokaże przyjezdnym najstarszą część Lublina.

- Będą to spacery organizowane w weekendy. Poświęcimy je tajemnicom i legendom Starego Miasta. Szczegóły wkrótce pojawią się na stronie PTTK Lublin​ - dodaje Maria Wiśnioch-Filo.

Wydarzenia sezonu będą biletowane.