Lublin - samotni, bezdomni, uchodźcy… Wielkanoc z Centrum Wolontariatu

2023-04-07 8:37
Lublin - samotni, bezdomni, uchodźcy… Wielkanoc z Centrum Wolontariatu
Autor: zdjęcie ilustracyjne

Spotkają się razem w samą Wielkanoc. Uchodźcy, bezdomni i wolontariusze z Lublina spędzą wspólne święta. Będzie w sumie dwustu gości. Do stołu zasiądą i w niedzielę, i w poniedziałek.

Świąteczne spotkania przygotowuje lubelskie Centrum Wolontariatu. Odbędą się w samą Wielkanoc i zaczną niedzielnym śniadaniem dla osób wykluczonych.

- Zaczniemy o 11:00 w miejscu naszych codziennych spotkań z osobami bezdomnymi. Podamy wytworne śniadanie na pięknej zastawie. Wcześniej nasi wolontariusze udekorują salę i przygotują świąteczne potrawy - mówi inicjator spotkań, delegat metropolity lubelskiego ds. osób wykluczonych, ks. Mieczysław Puzewicz.

Jak zaznacza - wielkanocne śniadania lubelski wolontariat organizuje już od kilku lat. Są dla ludzi, którzy nie mają z kim świętować.

- Spotkamy się z osobami bezdomnymi, samotnymi, ubogimi i byłymi więźniami. Tak, jak w każde święta, będzie uroczyście. Zjemy wspólne śniadanie, ale będziemy też rozmawiać świętując tajemnicę Zmartwychwstania Pańskiego - dodaje ks. Mieczysław Puzewicz.

W drugi dzień świąt o 14:00 odbędzie się uroczysty obiad. Na to spotkanie przyjdą rodziny uchodźcze. Będą głównie Ukraińcy, choć pojawią się też osoby innych narodowości.

- Będzie nie tylko możliwość posiłku, ale też okazja do rozmowy i cieszenia się obecnością. To są - jak sądzę - dobre pomysły na to, żeby się integrować, poznawać i wspólnie coś przeżywać. Istota wspólnych przeżyć jest tutaj bardzo istotna - dopowiada duchowny.

Aktualnie Centrum Wolontariatu w Lublinie przygotowuje świąteczne spotkania. Na wielkanocnym stole pojawią się klasyczne dania.

- Będzie, m.in. żurek, jaja i sałatki, a na deser ciasta i owoce. Nie zabraknie też oczywiście święconki - wyjaśnia ks. Puzewicz.

Inicjatywę można też wesprzeć wpłacając pieniądze lub dzieląc się darami na wielkanocny stół. Będą przyjmowane jutro w punkcie przy ul. 1 Maja 20. Szczegóły na Facebooku.