Lublin - wolontariat i transport medyczny dla Ukrainy

2023-03-31 12:57
Lublin - wolontariat i transport medyczny dla Ukrainy
Autor: zdjęcie ilustracyjne

Opatrunki, strzykawki, igły i bandaże. Ukraina wciąż czeka na medyczne wsparcie. Transporty są tam nieustannie potrzebne, a jeden z nich właśnie trafił z Lublina do Iwano-Frankiwska.

Konwój z pomocą już po raz kolejny przekazało na Ukrainę środowisko Centrum Wolontariatu i Stowarzyszenia Solidarności Globalnej.

- Kontynuujemy współpracę z różnymi naszymi partnerami w Ukrainie. Tym razem odwiedzaliśmy Iwano-Frankiwsk. Tam współpracujemy z Fundacją im. Matki Teresy z Kalkuty, która wspiera około stu osób prowadząc hospicjum dla dzieci i dorosłych. Wśród nich są także uchodźcy ze wschodniej Ukrainy, przesiedleni z terenów ogarniętych wojną. Oni też mogą liczyć na pomoc Fundacji - mówi inicjator pomocy dla Ukrainy, ks. Mieczysław Puzewicz.

Lubelski wolontariat wspierał ukraińską Fundację jeszcze przed wojną. Teraz - od czasu rosyjskiej inwazji - to wsparcie ma jeszcze większy zakres.

- Współpraca z Fundacją im. Matki Teresy z Kalkuty trwa od 2021 roku. Wtedy to wspólnie realizowaliśmy duży projekt inwestycyjny i wspieraliśmy rozwój mobilnego hospicjum. Od tamtej pory ta pomoc ma coraz większy zakres - dodaje Ewa Pankiewicz.

W ostatnim czasie lubelski wolontariat zakupił dla ukraińskiej Fundacji samochód, który pomaga w transporcie chorych i w dojazdach do pacjentów. Teraz przekazał środki medyczne.

- Zawieźliśmy kilka tysięcy środków opatrunkowych, ale także igieł, strzykawek i bandaży. Są to materiały, które szybko się zużywają. Np. konieczność robienia zastrzyków wymaga ciągłej wymiany tego sprzętu, więc ciągle też potrzebny jest nowy - dodaje ks. Puzewicz.

Wiadomo już, że takie transporty będą wysyłane także w przyszłości. Szczególnie, że Fundacja z Iwano-Frankiwska złożyła następne zapotrzebowanie.

- Są to opaski uciskowe, bandaże i środki dezynfekcyjne, ale też opatrunki z zaaplikowanym lekiem. Taki kompres przyspiesza proces leczenia - dopowiada Pankiewicz.

Działania można wspierać. Zainteresowani pomocą powinni kontaktować się z lubelskim wolontariatem pod nr. tel: 797 341 681. Szczegóły są też dostępne na facebookowych profilach stowarzyszeń.