Lublin - zaczęły się wiosenne porządki

2023-04-04 10:07 Anna Opasiak
Lublin - zaczęły się wiosenne porządki
Autor: Urząd Miasta Lublin

Trwają już pełną parą. W Lublinie ruszyły wiosenne porządki. Miejskie służby pracują na ulicach, chodnikach, przystankach i terenach zielonych.

Kierowców z pewnością ucieszą roboty prowadzone w zakresie usuwania pozimowych ubytków na drogach. Za ich realizację odpowiada Zarząd Dróg i Mostów.

- Obecnie na ulicach pracuje osiem ekip. W pierwszej kolejności naprawiane są ubytki w jezdniach o największym natężeniu ruchu, w dalszej kolejności prace przejdą na ulice osiedlowe i gruntowe. Aktualnie prace są wykonywane na najbardziej zniszczonych nawierzchniach - mówi Monika Głazik z lubelskiego ratusza.

Jak zaznacza ratusz - zakończenie zasadniczych prac drogowych planowane jest jeszcze przed świętami. Z kolei wiosenne prace zieleniarskie potrwają przez cały kwiecień.

- Za realizację tych prac odpowiada Wydział Zieleni i Gospodarki Komunalnej. Roboty obejmują w sumie 700 ha terenu. Aktualnie kończy się grabienie liści na trawnikach i skwerach, prowadzone są też zabiegi pielęgnacyjne drzew i krzewów. Dodatkowo wykonano już niemal całą wiosenną obsadę bratkami - dodaje Głazik.

Aktualnie trwają też wiosenne porządki na przystankach komunikacji miejskiej. Prace realizuje MPK. Polegają na sprzątaniu peronów, myciu wiat i słupków przystankowych.

- Sprzątanie odbywa się zgodnie z zasadą - od przystanków usytuowanych w ścisłym centrum Lublina w kierunkach peryferyjnych. W sumie na terenie miasta do sprzątnięcia jest 780 przystanków. MPK zakłada, że prace uda się zakończyć do 20 kwietnia - dopowiada urzędniczka.

W pozimowe sprzątanie miasta zaangażowani są także funkcjonariusze Straży Miejskiej. Prowadzą, m.in. terenowe kontrole.

- Do tej pory zlikwidowaliśmy w Lublinie 29 dzikich wysypisk śmieci. W tym zakresie czekamy też na zgłoszenia od mieszkańców. Usprawni to porządkowanie miasta - dodaje Monika Głazik.

Straż Miejska przyjmuje zgłoszenia za pośrednictwem maila: sekretariat@986.pl i pod numerem telefonu: 81 466 50 20.