Mełgiew: Orszak Trzech Króli pełen kolęd i radości

2023-01-06 8:30
Orszak Trzech Króli
Autor: Facebook/Orszak Trzech Króli

Orszak Trzech Króli to przedstawienie Jasełek wystawiane w przestrzeni publicznej, na ulicach wiosek, miast i miasteczek w Polsce oraz zagranicą. Jest to inicjatywa działania lokalnej wspólnoty. Rodziny, szkoły, nauczyciele, sąsiedzi, lokalni włodarze - zwykli ludzie tworzą to niezwykłe wydarzenie w swoich parafiach.

Mimo, że scenariusz imprezy jest wszędzie bardzo podobny, bo „napisany” już 2 000 lat temu, to w poszczególnych miejscach nie brakuje lokalnego kolorytu, udowadniającego jakie bogactwo zwyczajów tkwi w polskiej tradycji bożonarodzeniowej.

W naszej parafii spotykamy się o godz. 11.30 pod budynkiem Gminy skąd wszyscy razem, w radosnym Orszaku ruszymy w kierunku kościoła. Będzie nam towarzyszyło wspólne śpiewanie kolęd oraz świętowanie Uroczystości Trzech Króli. Orszak zakończy się Mszą św. o godz. 12, którą poprzedzi wspólne kolędowanie w kościele. Po Orszaku przewidziany jest także słodki poczęstunek dla dzieci. Chcemy się wspólnie dzielić radością z tego, że Jezus Chrystus jest z nami i objawia się światu jako Zbawiciel – mówi ks. Dariusz Moczulewski, proboszcz parafii pw. Świętego Wita w Mełgwi.

We wszystkich miejscowościach Orszak jest organizowany lokalnie. Każda z miejscowości dodaje swój koloryt i tworzy własną historię. W wielu miejscach przy okazji obchodów Epifanii przygotowywane są koncerty kolęd, występy regionalnych kapel, jarmarki, różnorodne pokazy, konkursy na najpiękniejszą szopkę, na betlejemską gwiazdę, najciekawsze, „tematyczne” przebranie.

* Parafia pw. Świętego Wita w Mełgwi jest jedną z najstarszych w archidiecezji lubelskiej. Należy do dekanatu świdnickiego. Pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1325 r. Na po­czątku XX wieku była jedną z najliczniejszych w diecezji – miała około 9000 parafian. W 1921 r. z części jej terytorium wydzielono parafię w Kawęczynie. Kolejnych zmian dokonano w 1984 r., przesuwając granice na korzyść ośrodka duszpasterskiego pw. Chrystusa Odkupiciela w Świdniku, a w 1990 r. wyodrębniono parafię Wierzchowiska.

W starych kronikach parafialnych znajduje się wiele ciekawych informacji. Od 1556 r. do ok. 1593 kościół parafialny pozostawał w rękach kalwinów jako zbór. Już od XVII w. przy parafii działała szkoła oraz szpital dla ubogich. W XVIII w. istniała tam biblioteka parafialna. Od 1837 r. prowadziło działalność bractwo św. Jana Nepomucena. W 1937 r. zostały sprowadzone do parafii sio­stry betanki i pracowały tutaj do 1999 r.

W okresie II wojny światowej dwóch wikariuszy mełgiewskich ks. Wacław Zalewski i ks. Edward Cąkała zostało umęczonych i rozstrzelanych na Zamku lubelskim za pomoc okazywaną partyzantom.

*Więcej z historii Parafii pw. Świętego Wita w Mełgwi → TUTAJ