Nowe biletomaty stacjonarne i mobilne oraz kasowniki. 1 października w Lublinie ruszy system LUBIKA

2021-09-10 15:53 Maciej Kurek
Montaż nowych biletomatów w Lublinie
Autor: Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie

W autobusach są już zamontowane wszystkie automaty mobilne. W tym tygodniu ruszył też montaż stacjonarnych urządzeń do sprzedaży biletów. Zarząd Transportu miejskiego w Lublinie przygotowuje się do wdrożenia nowego Systemu Biletu Elektronicznego LUBIKA, ten ruszy 1 października.

Jak mówi Monika Fisz z ZTM w Lublinie: - Nowy System Biletu Elektronicznego Lubika zostanie wdrożony 1października. Od tego momentu uruchomiona zostanie także funkcjonalnośćinfrastruktury technicznej. W ramach systemu LUBIKA udostępnionychzostanie 55 szt. stacjonarnych automatów biletowych, 50 mobilnychautomatów biletowych (stanowiących uzupełnienie w pojazdach, które niemiały takich urządzeń na wyposażeniu), 400 kasowników EMV do obsługizbliżeniowych kart płatniczych, 50 terminali sprzedażowych do punktówhandlowych. Uruchomiona zostanie dedykowana strona www wraz ze sklepeminternetowym, oraz aplikacja mobilna LUBIKA, za pośrednictwem którejpasażerowie będą mogli dokonać wyboru i zakupu dowolnego,najkorzystniejszego dla nich biletu z oferowanej taryfy, przeglądaćhistorię zakupionych biletów czy też skorzystać z tzw. „planera podróży”.

W przestrzeni miejskiej można już obecnie zobaczyć zmiany, jakie niesieza sobą wdrożenie nowego systemu. W pojazdach zamontowane zostały jużstelaże do kasowników EMV, które będą akceptowały płatności zbliżeniowe,a sukcesywnie pojawiają się już same urządzenia, które w autobusach itrolejbusach będą wyróżniać się zielonym kolorem (dotychczasowekasowniki są w kolorze żółtym) i „Lubikowym” interfejsem. Dotychczaszamontowanych jest blisko 250 kasowników EMV - dodaje Monika Fisz.

Obecnie zostały zamontowane wszystkie biletomaty mobilne, które stanowiąuzupełnienie w pojazdach, które do tej pory nie miały takich urządzeń nawyposażeniu.

W tym tygodniu pojawiły się także pierwsze automaty stacjonarne w mieście. Nieposiadają one jeszcze pełnego Lubikowego designu, ale sukcesywnieurządzenia będą wpisywały się w Key Visual projektu i zaczną siępojawiać w kolejnych lokalizacjach - Mówi Monika Fisz.

Zarówno automaty mobilne jak i stacjonarne na etapie przejściowym będąposiadać docelowe ekrany, ale ich funkcjonalność zostanie uruchomionadopiero w momencie wdrożenia nowego systemu. Pasażerowie, do czasuuruchomienia systemu, nie będą mieli możliwości zakupu biletów w ww.urządzeniach - czytamy na stronie ztm.lublin.eu