Bardzo duża liczba infekcji u dzieci

2021-10-21 16:42
Szpital dziecięcy w Olsztynie zapełniony niemal w 100 procentach.
Autor: pixabay

Zajęte są niemal wszystkie łóżka, na wszystkich oddziałach. Ogromna liczba pacjentów z infekcjami wirusowymi i bakteryjnymi z ciężkim przebiegiem trafia do Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. Wstrzymane zostały odwiedziny.

- Wirusy uaktywniły się w tym roku wyjątkowo szybko i są wyjątkowo zjadliwe. To właśnie one są odpowiedzialne za to, że każdego dnia do Szpitala Dziecięcego w Olsztynie trafiają dzieci z objawami grypy i chorób grypopodobnych o etiologii wirusowej lub z ich powikłaniami, w stanie wymagającym hospitalizacji, podawania tlenu i i specjalistycznej diagnostyki - mówi dyrektor WSSD w Olsztynie Krystyna Piskorz - Ogórek.

-Hospitalizujemy noworodki, niemowlęta oraz dzieci w w wieku żłobkowym, przedszkolnym i szkolnym z infekcjami przebiegającymi z dusznościami, wymagającymi tlenoterapii. U wielu z nich rozpoznajemy zapalenie oskrzeli i płuc, co potwierdzają wykonane badania radiologiczne – mówi lek. Barbara Chwała, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. - Często towarzyszy tym infekcjom biegunka.W oddziale zakaźnym hospitalizujemy też dzieci z powodu Covid-19. Nie zdarzyło się jeszcze, żeby leczenia szpitalnego z powodu Covid-19 wymagało u nas dziecko powyżej 12. roku życia, zaszczepione przeciw tej chorobie - dodaje.

Oblężenie z powodu infekcji układu oddechowego przeżywa też Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna oraz Poradnia Medycyny Rodzinnej Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.

- Codziennie przyjmujemy ponad stu pacjentów, najczęstsze przyczyny wizyt to wysoka gorączka i nasilony, duszący kaszel – przyznaje lek. Sławomir Ogórek z Poradni Medycyny Rodzinnej. - Przyjmujemy również dzieci z obturacyjnym zapaleniem oskrzeli i zapaleniem płuc. Coraz częściej diagnozujemy również u dzieci Covid-19 Niejednokrotnie stan dzieci wymaga skierowania do szpitala.

W związku ze wzrostem liczby infekcji wirusowych (grypa, paragrypa, koronawirus i inne), wstrzymane zostały odwiedziny w oddziałach WSSD w Olsztynie. Przy pacjencie może przebywać wyłącznie 1 zdrowa osoba w charakterze opiekuna.