Jest alternatywa dla transportu indywidualnego

2021-09-22 7:57
Olsztyńskie autobusy
Autor: Urząd Miasta w Olsztynie Olsztyńskie autobusy

Końca dobiega kolejna edycja a Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Tradycyjnie już jego zwieńczeniem jest Europejski Dzień bez Samochodu, który przypada na 22 września. Celem kampanii jest zachęcenie kierowców, by przesiedli się z transportu indywidualnego do zbiorowego lub skorzystali z alternatywnych form podróżowania. Dzięki temu ma się zmniejszyć ruch w miastach, a także odetchnąć ma środowisko.

W stolicy Warmii i Mazur do korzystania z bezemisyjnych form transportu - i ogólnie do większej aktywności fizycznej - miasto zaczęło namawiać już w wakacje. W sierpniu rozpoczęła się pierwsza odsłona akcji "Zmień przyzwyczajenia". Jej ambasadorzy zachęcali m.in. do spacerowania, jazdy rowerem czy hulajnogą. Mieszkańcy, którzy wykazywali się największa aktywnością mieli szansę na atrakcyjne nagrody.

We wrześniu rozpoczął natomiast drugi etap przedsięwzięcia, zatytułowany "Zmień przyzwyczajenia - mobilna szkoła w Olsztynie". Tym razem adresatami akcji byli uczniów olsztyńskich szkół do podróżowania na lekcje innym transportem, niż indywidualnym. Dzieci i młodzież w akcji mogli wspierać rodzice, nauczyciele, pracownicy szkół. Te placówki, które okazały się najaktywniejsze, w nagrodę dostaną trzy parkingi rowerowe. 

Doskonałą alternatywą dla transportu indywidualnego są w Olsztynie autobusy i tramwaje. Autobusy regularnie są wymieniane na najnowsze modele, nowoczesna infrastruktura szynowa jest rozbudowywana o kolejne torowiska, a bilety sieciowe są jednymi z najtańszych w Polsce. Poza tym od września 2019 roku dzieci i młodzież z olsztyńskich szkół podstawowych mogą podróżować komunikacją zbiorową za darmo.

- To dobra alternatywa dla rodziców, którzy do tej pory swoje pociechy dowozili do placówek edukacyjnych prywatnymi samochodami - mówi Michał Koronowski z Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie. - Część z nich dostrzegła już zalety takiego rozwiązania, i przesiadła się do tramwajów oraz autobusów zostawiając auta przed domami, co w zamyśle ma przełożyć się na mniejszy ruch w mieście.

Miasto liczy, że kolejni rodzice do tej pory dowożący swoje dzieci do szkół prywatnymi samochodami, teraz zdecydują się by jeździły one samodzielnie lub pod opieką autobusami oraz tramwajami.

K/S, informacja prasowa UM w Olsztynie