Profilaktyka raka piersi

2023-05-26 15:45
Mammobus przed Urzędem Wojewódzkim w Olsztynie
Autor: Marcin Szydłowski

Rak piersi to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u kobiet. W Polsce rocznie notujemy niemal 20 tys. zachorowań. Dlatego tak ważne jest, aby kobiety poddawały się regularnym badaniom mammograficznym, które pozwalają wykryć nawet najmniejsze zmiany.

Na czym polega program i do kogo jest adresowany?

Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje badania mammograficzne w ramach Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi grupie kobiet w wieku pomiędzy 50 a 69 lat. Badanie w ramach programu jest bezpłatne i nie wymaga skierowania. Badania wykonuje się:

- co 24 miesiące u kobiet w wieku od 50 do 69 (przy określaniu wieku należy wziąć pod uwagę rok urodzenia);

- co 12 miesięcy u kobiet w wieku od 50 do 69 (przy określaniu wieku należy wziąć pod uwagę rok urodzenia), u których wystąpił rak piersi wśród członków rodziny ( u matki, siostry lub córki) lub mutacje w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2.

Mammografia jest finansowana przez Fundusz również dla wszystkich osób objętych ubezpieczeniem zdrowotnym, które otrzymały od lekarza skierowanie na tę procedurę. Może ono zostać wystawione na przykład ze względu na to, że w rodzinie pacjenta występują czynniki ryzyka raka piersi.

Czym jest mammografia?

Mammografia to badanie obrazowe pozwalające uwidocznić wnętrze tkanki tworzącej piersi. Badanie wykorzystywane jest do wczesnego wykrywania raka piersi. W trakcie badania mammograficznego urządzenie zwane mammografem emituje niewielkie ilości promieniowania rentgenowskiego.

NFZ
Autor: NFZ

Czy do badania mammograficznego musimy się jakoś przygotować?

Mammografia piersi nie wymaga specjalistycznego przygotowania. W dniu wizyty koniecznie trzeba wziąć prysznic, po którym nie wolno nakładać na skórę żadnych kosmetyków takich jak dezodorant czy balsam.

Kobiety miesiączkujące powinny wykonywać to badanie w terminie pomiędzy piątym a dziesiątym dniem od rozpoczęcia krwawienia miesięcznego.

Wybierając się na mammografię, warto założyć dwuczęściowy strój, a nie sukienkę. Zwiększa to komfort wykonania badania, gdyż wystarczy wtedy zdjąć z siebie bluzkę oraz stanik.

Jak wygląda badanie mammograficzne?

Podczas badania piersi badana osoba po kolei układa obie piersi na podstawce mammografu, a osoba wykonująca badanie dociska je specjalną płytką. Nie jest to przyjemne i czasami może sprawiać ból, który jednak powinien minąć po wykonaniu badania. Jest to bardzo niewielki stopień bólu.

Przed badaniem lekarz może zadać pacjentce kilka pytań: o datę ostatniej miesiączki, przyjmowane leki hormonalne, przebyte operacje piersi, występowanie nowotworów piersi i jajnika w rodzinie.

Gdzie kobieta w wieku 50-69 lat może wykonać badanie?

Badanie mammograficzne można wykonać w poradniach stacjonarnych lub w mammobusach, które stacjonują przez cały rok w naszym województwie. Oczywiście, chodzi te miejsca udzielania świadczeń medycznych, które mają podpisaną z NFZ umowę w tym zakresie.

Adresy placówek stacjonarnych wykonujących mammografię w ramach programu oraz harmonogram pobytu mammobusów, bo takie każdego miesiąca kursują i badają panie w wybranych miejscowościach naszego regionu, znaleźć można na naszej stronie internetowej www.nfz-olsztyn.pl Można także zadzwonić w tej sprawie pod numer Telefonicznej Informacji Pacjenta 800 190 590.