Rozmawiali o ekologii

EKOnferencja w Kurii Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie.
Autor: Marcin Szydłowski

"Czyste Powietrze – to dar i wyzwanie” pod takim hasłem w Kurii Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie odbyła się konferencja o ekologii. Młodzi ludzie mogli wysłuchać prelekcji dotyczących niskiej emisji i ekologicznych systemów ogrzewania.

W czasie konferencji nawiązano do encykliki papieża Franciszka „Laudato si”, która dotyka tematu ekologii.

- Ojciec Święty zwraca uwagę, że rolą Kościoła, chrześcijan jest troska o środowisko. Człowiek nie dbając o środowisko, po prostu popełnia grzech — mówił jeden z prelegentów ks. Zdzisław Kieliszek z Wydziału Teologii UWM.

Jakość powietrza ma bardzo poważny wpływ nie tylko na otaczające nas środowisko, ale też nasze zdrowie

- W powietrzu coraz większej liczby miast unoszą się pyły i metale ciężkie, które niby nie są widoczne gołym okiem, jednak długotrwała ekspozycja na niezdrowe powietrze źle wpływa na nasze zdrowie - mówi dr Joanna Pawlak, wojewódzki konsultant w dziedzinie chorób płuc. Zła jakość powietrza przekłada się na powstawanie chorób układu oddechowego, a także chorób układu krążenia, zaburzenia w układzie odpornościowym, a nawet na rozwój chorób nowotworowych.

EKOnferencja w Kurii Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie.
Autor: Marcin Szydłowski

Problem smogu dotyka wiele miast i mniejszych miejscowości , a jego źródłem są nieefektywne, często przestarzałe kotły na węgiel i drzewo

Od 2018 roku walkę z niską emisją wspiera program „Czyste Powietrze”. Zainteresowani otrzymują dofinansowanie na wymianę źródła ciepła, ale także na termomodernizację budynków

- Wśród mieszkańców Warmii i Mazur rośnie świadomość ekologiczna. Od początku funkcjonowania tego programu wypłaciliśmy ponad 100 mln zł - mówi Hanna Teodorowicz z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. 

- Cieszymy się, że mogliśmy wysłuchać ekspertów i dowiedzieć się więcej o działaniach na rzecz ekologii. Chcemy podejmować działania na rzecz ochrony klimatu – podkreślają uczniowie XIII Liceum Ogólnokształcącego Katolickiego im. Świętej Rodziny w Olsztynie.

Podczas konferencji wystąpili też Kazimierz Warmiński z Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa UWM oraz Magdalena Górecka z MPEC-u.

 

Słuchaj 'Czyste powietrze - to dar i wyzwanie'