Szczepienia przeciwko grypie – co powinieneś o nich wiedzieć?

2022-09-20 13:09
Szczepienia przeciwko grypie. Dla kogo i kto za nie płaci?
Autor: NFZ

W Polsce od 1 września szczepionki można przyjąć m.in. w placówkach POZ, a także w aptekach, które zgłosiły się do programu szczepień. Szczepionki przeciwko grypie są tylko na receptę.

Dla kogo darmowe szczepionki, a dla kogo ze zniżką?

- Szczepionki przeciwko grypie dostaną bezpłatnie kobiety w ciąży oraz seniorzy w wieku powyżej 75 lat. Częściową refundacją szczepionki będą objęci pacjenci powyżej 65 lat, a także dzieci od ukończenia 6. miesiąca życia do ukończenia 2 lat oraz od 5 do 18 lat.

- Dla pozostałych pacjentów szczepionka przeciw grypie jest płatna. Pacjent pokrywa koszt preparatu, a NFZ płaci za szczepienie - informuje Magdalena Mil rzeczniczka Warmińsko-Mazurskiego NFZ.

Szczepionki przeciwko grypie są tylko na receptę

- Powinniśmy najpierw udać się do lekarza rodzinnego, żeby lekarz wypisał nam receptę na szczepionkę. Następnie możemy wrócić do naszej przychodni POZ, żeby się zaszczepić, bądź udać się do apteki lub innej placówki medycznej, która wykonuje te szczepienia bezpłatnie.

Szczepienia przeciwko grypie – co powinieneś o nich wiedzieć?
Autor: gov.pl

 Dlaczego warto się zaszczepić przeciwko grypie?

- Szczepienie jest jedyną, skuteczną, sprawdzoną metodą zapobiegania chorobie, a nawet jeśli zachorujemy, to przebieg jest łagodny. Wówczas możemy powiedzieć, że miałem grypę, która nie była gorsza od przeziębienia, bo byłem zaszczepiony. — mówi lek. Sławomir Ogórek, specjalista pediatrii i medycyny rodzinnej WSSD w Olsztynie.

- Pamiętajmy, grypa jest ciężką chorobą prowadzącą do powikłań m.in. wirusowego zapalenia płuc czy zapalenia mięśnia sercowego, które często doprowadza do uszkodzenia serca do końca życia - dodaje.

W Polsce liczbę zachorowań na grypę szacuje się na 4-5 mln przypadków rocznie. Oznacza to, że corocznie choruje ok. 12-15% populacji.

Listen to "Szczepienia przeciwko grypie-Magdalena Mil NFZ w Olsztynie" on Spreaker. Listen to "Dlaczego grypa jest groźna? - lek. Sławomir Ogórek WSSD w Olsztynie" on Spreaker.