Trwa wizyta polskich biskupów „ad limina apostolorum” w Rzymie

2021-10-06 13:05
Trwa wizyta polskich biskupów w Rzymie
Autor: ks. Marcin Sawicki Trwa wizyta polskich biskupów w Rzymie

Wśród obecnych hierarchów są także biskupi z archidiecezji warmińskiej: arcybiskup Józef Górzyński, metropolita warmiński i biskup Janusz Ostrowski, biskup pomocniczy archidiecezji warmińskiej.

Wizyta rozpoczęła się w poniedziałek. Do tej pory księża biskupi uczestniczyli w mszach świętych w trzech wielkich bazylikach rzymskich: św. Piotra, św. Jana na Lateranie i Matki Bożej Większej. Odbyli również spotkania w kilku kongregacjach: m.in. ds. biskupów, nauki wiary, duchowieństwa, instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego, ds. ewangelizacji narodów, a także ds. kościołów wschodnich. Jutro rano odprawią mszę św. się przy grobie św. Jana Pawła II, a także odwiedzą m.in. kongregację ds. kultu bożego i dyscypliny sakramentów, a także ds. edukacji katolickiej.

Wizyta polskich biskupów w Rzymie
Autor: ks. Marcin Sawicki Msza św. W bazylice Santa Maria Maggiore w Rzymie pod przewodnictwem abpa Józefa Górzyńskiego

Punktem kulminacyjnym wizyty pierwszej grupy biskupów w Rzymie będzie spotkanie z Ojcem świętem i msza św. w bazylice św. Pawła za murami.

- Oczekujemy tego, o co będziemy zapytani. To będzie pewnego rodzaju sprawozdanie z tego co dzieje się w naszych diecezjach. Chociaż mamy nadzieję na pewne sugestie papieża Franciszka dotyczące tego, co w kościele w Polsce ma się dziać. Czekamy na przesłanie papieża.

Spotkanie z papieżem Franciszkiem pierwszej grupy biskupów odbędzie się w piątek. Na ten dzień zaplanowano także msze św. w bazylice większej św. Pawła za murami. Wizyta ad limina apostolorum w Rzymie pierwszej grupy polskich biskupów zakończy się w sobotę 9 października.

KS/informacje prasowe kurii Archidiecezji Warmińskiej