Za nami uroczystość Wszystkich Świętych

2021-11-02 15:28
Uroczystość Wszystkich Świętych na cmentarzu przy ul. Poprzecznej w Olsztynie.
Autor: Marcin Szydłowski

W Olsztynie Mszę święte w intencji zmarłych odbyły się na dwóch nekropoliach na Dywitach i przy ul. Poprzecznej. Tego dnia odbyła się też kwesta na rzecz ratowania olsztyńskich nekropolii zabytkowych nagrobków.

W Olsztynie Mszę święte w intencji zmarłych odbyły się na dwóch nekropoliach na Dywitach i przy ul. Poprzecznej, gdzie eucharystie odprawił metropolita warmiński arcybiskup Józef Górzyński. 

Na  cmentarzach pojawiło się wielu mieszkańców i przyjezdnych odwiedzających groby swych bliskich. Na grobach pojawiły się kwiaty i znicze. Odwiedzający nekropolie podkreślali - że ważne jest pielęgnowanie tradycji . - Zapalamy świeczki i wspominamy naszych bliskich, którzy odeszli, bo wciąż są w naszych sercach i w naszej pamięci. 

Po Mszy św. metropolita warmiński poprowadził na cmentarzu procesję z modlitwą za zmarłych.

Kwesta na rzecz ratowania olsztyńskich nekropolii  i zabytkowych nagrobków
Autor: Marcin Szydłowski

Od rana na Dywitach i przy ul. Poprzecznej odbywała się także kwesta na rzecz ratowania olsztyńskich nekropolii zabytkowych nagrobków. W akcji udział wzięli naukowcy, dziennikarze, politycy i artyści.

- Olsztynianie okazali się bardzo hojni, serdecznie dziękuję za wsparcie tej cennej inicjatywy - mówi prezydent Piotr Grzymowicz. - Kwestując spędziłem na naszym cmentarzu dwie godziny. To była przyjemność móc kolejny raz wziąć udział w tak ważkim przedsięwzięciu.

Podczas kwesty w tym roku zgromadzono ponad 12,5 tys. złotych.

Pieniądze z kwest są przeznaczane na rewitalizację historycznych nekropolii Olsztyna: św. Jakuba, św. Józefa i św. Jana Nepomucena. Od 2003 roku zebranych zostało około 300 tys. złotych.